sprožitev sedmega člena

Evropska komisija na Poljsko odvrgla "jedrsko bombo"

S.R./STA
20. 12. 2017, 16.45
Posodobljeno: 20. 12. 2017, 16.56
Deli članek:

Evropska komisija je danes predlagala sprožitev sedmega člena pogodbe EU proti Poljski zaradi očitnih tveganj resnih kršitev vladavine prava. Ta člen v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici, ki krši temeljna evropska načela.

Profimedia
Konflikt med Brusljem in Poljsko se nadaljuje.

Komisija je danes sprejela tri ukrepe proti Poljski zaradi očitnih tveganj resnih kršitev vladavine prava, je pojasnil prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans.

Prvi ukrep je novo priporočilo s seznamom ukrepov, ki bi jih morala Poljska sprejeti v prihodnjih treh mesecih, drugi ukrep je sprožitev sedmega člena, tretji pa tožba na Sodišču EU zaradi zakona o ureditvi splošnih sodišč.

Sedmi člen je v bruseljskem žargonu poznan kot "jedrska bomba", a Timmermans je danes izpostavil, da to "ni jedrska opcija", temveč še en poskus dialoga za rešitev položaja.

S težkim srcem smo se odločili za sprožitev sedmega člena, a dejstva nam ne dajejo izbire; julija sem rekel, da smo blizu sprožitvi sedmega člena in razmere se od takrat niso izboljšale, temveč so se poslabšale, je pojasnil Timmermans.

Grožnje pravni državi

Komisija je začela proti Poljski ukrepati januarja lani, ko je sprožila preliminarno preiskavo, prvo fazo v sklopu tristopenjskega okvira za odpravljanje sistemskih groženj pravni državi, uvedenega leta 2014.

Ta okvir omogoča tudi uporabo sedmega člena pogodbe EU. Postopek je dvodelen: prvi del je preventiven in se nanaša na tveganja resnih kršitev, drugi pa predvideva sankcije v primeru obstoja resnih kršitev, vključno z začasnim odvzemom glasovalnih pravic.

Za sprožitev postopka ni potrebno soglasje, za potrditev obstoja resnih kršitev, ki vodijo v odvzem glasovalnih pravic, pa to je potrebno. Soglasje sicer ni verjetno, saj je madžarski premier Viktor Orban doslej napovedoval veto na takšno odločitev.