Kriza v Zimbabveju

Robert Mugabe je končno odstopil

G.G./STA
21. 11. 2017, 17.01
Posodobljeno: 21. 11. 2017, 17.31
Deli članek:

Dolgoletni zimbabvejski predsednik Robert Mugabe je prekinil mučno negotovost in podal odstop s predsedniškega položaja.

Profimedia
93-letni Mugabe je izobesil belo zastavo.

Zimbabvejski parlament je popoldne začel sejo o predlogu za sprožitev postopka odstavitve dolgoletnega predsednika države Roberta Mugabeja, ki se je v nedeljo v govoru izogibal odstopu. Danes pa je v parlament poslal pismo, v katerem je podal svoj odstop.

"Jaz Robert Gabriel Mugabe v skladu s 96. členom zimbabvejske ustave uradno podajam svoj odstop (...) s takojšnjim učinkom," je v pismu, ki ga je na izredni seji prebral predsednik parlamenta Jacob Mudenda.

Mugabe je še sporočil, da se je za odstop odločil prostovoljno. S tem želi zagotoviti miren prenos oblasti.

Odstopa so se razveselili tudi protestniki in ljudje na ulicah, ki so med drugim glasno hupali.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Strel v koleno

Mugabe je bil na oblasti 37 let, v zadnjih mesecih pa je poskušal tlakovati pot k prevzemu oblasti svoji ženi Grace. 6. novembra je odstavil podpredsednika države Emmersona Mnangagwo, ki je tudi imel možnosti za predsedniški stolček in je bil v minulih mesecih v vse ostrejšem konfliktu z Mugabejevo soprogo.

S tem si je eden od še živečih diktatorjev z najdaljšim stažem po mnenju analitikov zadal strel v koleno. Vojska, ki je neprikrito podpirala Mnangagwo, je prejšnjo sredo prevzela oblast, Mugabe pa je bil v hišnem priporu in vztrajno zavračal pozive k odstopu.

Vladajoča stranka ZANU-PF ga je v nedeljo odstavila s položaja predsednika stranke in mu postavila ultimat, da mora v manj kot 24 urah odstopiti kot predsednik države, sicer bodo v parlamentu sprožili postopek odstavitve. Ultimata ni upošteval, zato je stranka danes uresničila svojo napoved in začela postopek.