Charles Manson, ki je bil že dlje časa bolan, je za zapahi zaradi sedmih umorov in zarote pri načrtovanju umora prestajal dosmrtno zaporno kazen. Prejšnji teden so ga zaradi notranjih krvavitev urgentno premestili v bolnišnico Bakersfield. Tam so zdravniki ugotovili, da je preslaboten, zato so ga vrnili v zapor, kjer je umrl. Ob koncu šestdesetih let minulega stoletja je Manson vodil apokaliptični kult, ki je zagrešil več naključnih umorov, večinoma v predmestjih Los Angelesa, ter takrat v mestu in njegovi okolici zasejal paniko med prebivalci. Debra Tate, sestra Sharon Tate, Mansonove najbolj znane žrtve, igralke in soproge režiserja Romana Polanskega, je za enega izmed ameriških spletnih portalov dejala, da so jo poklicali iz zapora in sporočili, da je Manson umrl v nedeljo zvečer. Zapor je kasneje v sporočilu za javnost potrdil Mansonovo smrt.
7 smrti je bilo neposredno povezanih z izvršitvijo in ukazi Charlesa Mansona. 46 let je preživel v zaporu, brez možnosti pomilostitve. Vsaj 60 članov je štela sekta, ki jo je vodil »guru smrti«. 60.000 pisem naj bi vsako leto v zapor prejel Charles Manson.
Mati ga je prodala za vrček piva
Manson se je rodil neporočenima staršema v Cincinnatiju, v zvezni državi Ohio, njegova mama je bila šestnajstletna Kathleen Maddox. Sprva so ga poimenovali kar »no name Maddox«, po nekaj tednih pa je dobil pravo ime Charles Milles Maddox. V določenem obdobju po njegovem rojstvu je bila njegova mati poročena z delavcem po imenu William Manson, čigar priimek je prevzel Charles. Njegov biološki oče naj bi bil polkovnik Scott Walker, proti kateremu je Kathleen Maddox vložila očetovsko tožbo. Mogoče je, da Charles Manson nikoli ni spoznal svojega biološkega očeta. Veliko zgodb priča o Mansovemu zgodnjemu življenju, ki jih je v različnih intervjujih ponudila njegova mati, vendar obstajajo dvomi o njihovi resničnosti, kajti njegova mati je bila odvisna od alkohola. Po določenih izjavah naj bi nekoč celo prodala svojega sina za vrček piva, ženski natakarici, ki ni imela svojih otrok. Kasneje naj bi ga njen stric vrnil domov. Ko sta bila Charlesova mati in njen brat obsojena na pet let zapora zaradi ropa bencinskega servisa leta 1939 v Zahodni Virginiji, so Charlesa Mansona predali v dom k teti in stricu v McMechen, prav tako v Zahodni Virginiji. Ko je prišla mati iz zapora, sta s Charlesom živela predvsem po hotelskih sobah.
Helter Skelter
Manson je bil v svoji mladosti večkrat zaprt. V zaporu je spoznal roparja Alvina Karpisa, ki ga je naučil igrati električno kitaro. Po prihodu na prostost je v prvih dneh novembra 1968 ustanovil »družino« na alternativnem sedežu v okolici Death Valley (Dolina smrti), kjer sta bila dva ranča Myers in Barker. Sprva naj bi bila ranča last starejše gospe, ki ji je Manson pojasnil, da ranč potrebujejo za ustvarjanje glasbe. Ženska jim je dovolila, da ostanejo na ranču pod pogojem, da ga uredijo. Manson ji je v zameno za gostoljubnost podaril eno od »zlatih plošč« skupine The Beach Boys, ki jo je prejel od Dennisa Wilsona. Na silvestrski večer so se družinski člani oziroma izbranci Charlesa Mansona zbrali okrog velikega ognja, kjer jim je Manson pojasnil, da je rasna in socialna kriza tik pred izbruhom in da je nastopil čas za izdajo njihove plošče Beli album. Načrt Masonove sekte je bil spodbuditi rasne napetosti med črnci in belci ter povzročiti vsesplošni kaos in upor v ameriških mestih. Častilci kulta so verjeli, da bo njihov glasbeni album prinesel apokalipso in spremenil svet, sami pa bodo konec sveta in zlom družbe preživeli v Dolini smrti.
Skupina je načrtovala številne umore znanih osebnosti, med njimi Toma Jonesa, Elizabeth Taylor, Franka Sinatre, Richarda Burtona in celo ameriškega predsednika Geralda Forda.
Morilski pohod in umor Sharon Tate
Maja 1968 so člani Mansonove družine začeli svoj morilski pohod. Najprej je Manson umoril črnskega dilerja Bernarda Crowa, ki naj bi pripadal militantni levičarski skupini Črni panterji, kar pa se je kasneje izkazalo za neresnico. Naslednja žrtev Mansonovih privržencev je bil Gary Hinman, ki mu je Manson pred smrtjo s sabljo odsekal del ušesa. Okultisti so na mestu zločina namenoma pustili zavajajoče sledi, ki bi javnost prepričale, da za umorom stojijo Črni panterji. Ponoči 9. avgusta pa je sekta z naslednjim dejanjem naposled vzbudila pozornost celotne ameriške javnosti. Manson je ukazal štirim privržencem, naj odidejo na posest Terryja Melcherja in tam pobijejo vse. Člani družine so naleteli na pet oseb, med njimi tudi na priljubljeno igralko Sharon Tate, ki je v hiši živela z režiserjem Romanom Polanskim in je bila v devetem mesecu nosečnosti. Petkratni umor in brutalni prizor, na katerega so naleteli preiskovalci, je doživel senzacionalen odziv. Toda Manson in druščina se niso ustavili. Že naslednji večer so znova udarili. Na črnem seznamu sta se znašla zakonca LaBianca, ki so ju do (in po) smrti zabodli vsi prisotni člani morilske skupine. Mrliški ogledniki so ugotovili, da je večina od 41 vbodov na telesu Rosemary LaBianca nastala po njeni smrti. Morilci naj bi jo še dodatno večkrat zabodli s kuhinjsko vilico. Policisti so potrebovali več mesecev, da so razkrinkali ozadje umorov in ga povezali z lunatično sekto. Manson je bil tako po več zapletih šele leta 1971 obsojen na smrt, a se je izvršitvi izognil, ko so v zvezni državi prepovedali smrtno kazen. Tako je skoraj pet desetletij bival kot eden najslavnejših ameriških zapornikov.
Charles Manson je bil avtor uspešnic skupin in izvajalcev, kot so The Beach Boys, Guns N' Roses in Marilyn Manson.
Pop ikona
Lik Charlesa Mansona je bil tako sredi sedemdesetih povzdignjen v notorično ikono ameriške pop kulture. Še danes je mogoče zaznati njegovo prisotnost v modi, književnosti, glasbi, igri, televiziji in filmu. Manson je med prestajanjem doživljenjske kazni dal nekaj intervjujev za ameriške medije, ki so zabeležili rekordne gledanosti. Tožilec Vincent Bugliosi, ki je Mansona in druščino spravil za zapahe, je leta 1994 izdal knjigo Helter Skelter, v kateri je podrobno predstavil ozadnje umorov in pričevanja med sodnim procesom. Bugliosi je v knjigi trdil, da je morilski guru navdihil vsaj sedemdeset rock skupin, ki so prepevale njegove pesmi in uglasbile njegova besedila. Trditve avtorja vsekakor niso daleč od resnice, saj so njegove pesmi prepevali veliki izvajalci, kot so Guns N' Roses (pesem Look At Your Game, Girl) in Marilyn Manson, ki si je drugi del umetniškega imena nadel prav po morilcu. Charles Manson je tudi avtor uspešnice Never Learn Not To Love, ki jo je izvajala popularna zasedba The Beach Boys, s člani katere je Manson v določenem obdobju tudi sodeloval.