Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je na kosilu z veleposlaniki v začetku novembra označil mandatarja za sestavo vlade Sebastiana Kurza za zoprnega mladega moža. Že pred tem se je izvedelo, da je bil na istem srečanju kritičen tudi do imenovanja nekaterih svobodnjakov (FPÖ) na ministrska mesta, poroča avstrijski časnik Kronen Zeitung.
Kronen Zeitung je namreč pridobil poročilo enega od diplomatov, ki se je udeležil kosila za evropske diplomate 10. novembra na Dunaju. Poročilo je spisano z osebnega vidika in ima veliko pripomb, že ta konec tedna pa naj bi zaokrožil med avstrijskimi politiki.
V poročilo, ki ga navaja Kronen Zeitung, je Van der Bellen označil Kurza za "zoprnega mladega moža, ki skoraj ne pije alkohola, ne kadi in ne pije kave" ter je "zelo fleksibilen".
Po njegovem se predsednik ljudske stranke (ÖVP) Kurz in predsednik socialdemokratov (SPÖ) Christian Kern ne moreta več prenašati. Vendar bi bile razmere popolnoma drugačna, če bi bil predsednik SPÖ Hans Peter Doskozil, je nadaljeval. Ob tem je Van der Bellen dejal, da si lahko predstavlja, da bi Avstriji vladala manjšinska vlada.
Koga bi zavrnil
Kot predsednik ima pooblastilo, da zavrne morebitne ministrske kandidate iz vrst svobodnjakov, je pojasnil. Glede na poročilo, tako ne bi dopustil, da bi dunajski podžupan Johann Gudenus vodil notranje ministrstvo, evropski poslanec Harald Vilimsky pa zunanje. Sicer je avstrijski predsednik izrazil pomisleke, čeprav ima pravico, da neskončnokrat zavrne kandidate za ministre, da bi lahko s tem spodbudil predčasne volitve, kar pa bi verjetno še okrepilo FPÖ.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V uradu predsednika o neresnih navedbah
V uradu predsednika so omenjene navedbe označili za popolnoma neresne. Ocenili so, da diplomat morda ni dobro sledil razpravi, ki je potekala v angleščini. Zagotovo se Van der Bellen ni tako izražal, povzema odziv urada predsednika Kronen Zeitung.
"Načelno ne komentiramo zasebnih pogovorov. Cilj srečanja je bil pogovor z našimi evropskimi partnerji, med drugim o skrbeh glede evropske politike prihodnje vlade in zanesljivosti Avstrije kot stabilnega partnerja v Evropski uniji," so med drugim zapisali pri uradi predsednika ter dodali, da zavračajo zavajajoča in absurdna ugibanja o oblikovanju nove avstrijske vlade.
V Avstriji trenutno potekajo koalicijska pogajanja med ÖVP in FPÖ. ÖVP je na predčasnih parlamentarnih volitvah 15. oktobra prejel 31,5 odstotka glasov oziroma 62 sedežev v parlamentu. Svobodnjaki so bili tretji s 26 odstotki in imajo 51 poslancev.
Na drugo mesto so se uvrstili dosedanji koalicijski partnerji ljudske stranke, socialdemokrati, 26,9 odstotka, ki so se odločili za umik v opozicijo.
Če bodo koalicijska pogajanja uspešna, bodo svobodnjaki tretjič v avstrijski vladi. Prvič so bili v vladi skupaj s SPÖ pred približno 30 leti, nato pa znova pred 15 leti z ljudsko stranko.