V skupno 42 preiskavah so sodelovali preiskovalci iz petih držav - Belgije, Francije, Nizozemske, Bolgarije in Velike Britanije.
Med 26 aretiranimi so jih 11 prijeli v Veliki Britaniji, osem v Belgiji in sedem v Bolgariji. Osumljeni so, da so bili del mreže, ki je v države Evropske unije nezakonito tihotapila imigrante iz držav, kot so Afganistan, Irak in Pakistan. Ocenjujejo, da je mreža od julija 2016 organizirala 48 nezakonitih prevozov imigrantov in tako okoli 400 migrantom omogočila nezakonit vstop v EU.
Menijo, da so migrante prevažali v posebej izdelanih vozilih v različne evropske države, končni cilj pa je bila Velika Britanija. Vodja mreže naj bi bil invalid na vozičku iz Afganistana, ki je živel v Veliki Britaniji.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Vodja Europolovega centra za boj proti tihotapljenju migrantov, Slovenec Robert Črepinko je ocenil, da je to bila največja letošnja operacija Europolovega centra in jasno kaže, da je tihotapljenje ljudi mednarodno kaznivo dejanje, ki zahteva mednarodno sodelovanje. Hkrati kaže, kako lahko posamezni kriminalec iz kake države EU vodi veliko, vseevropsko mrežo, proti temu pa se je mogoče zoperstaviti s skupnimi preiskavami ter vzporedno koordinacijo preiskav in preganjanja v več državah hkrati.
Preiskavo je januarja letos sprožil Eurojust, vanjo pa so se Europol in pet omenjenih držav vključili junija.