Sin umorjene Matthew Caruana Galizia, ki je kot novinar prav tako sodeloval pri preiskovanju korupcije, malteškemu premierju očita vpletenost v umor. Očita mu tudi, da je državne položaje napolnil s sleparji in ustvaril kulturo nekaznovanja, ki je spremenila Malto v mafijsko državo.
Komisija najostreje obsoja ta grozljiv dogodek, ki ga je treba preiskati in zagotoviti, da bo pravici zadoščeno, je poudaril glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
"Pravica novinarja, da preiskuje, zastavlja neprijetna vprašanja in poroča je jedro naših vrednot, ki ga je treba vselej zavarovati," je izpostavil govorec komisije. "Verjamemo, da bo pravici zadoščeno, čeprav to ne bo dovolj za popravo te krivice," je dodal.
V komisiji niso želeli komentirati možnosti sprožitve procesa za preiskovanje kršitev vladavine prava proti Malti, češ da notranja preiskava še poteka. Ocenili so, da ni potrebe po dvostranskem srečanju Muscata z Junckerjem, ki se bo sicer v prihodnjih dneh sestal z vrsto voditeljev.
Smrt malteške novinarke je odmevala tudi v Luksemburgu, kjer se sestajajo ministri EU, pristojni za evropske zadeve. "To je nesprejemljiv napad na svobodo govora in demokracijo. Storilcem je treba soditi," je poudaril predstavnik estonskega predsedstva Matti Maasikas.
V estonskem predsedstvu poudarjajo, da so se z omenjenim sporočilom strinjale vse članice, ograjujejo pa se od vprašanja, ali bi bilo treba proti Malti sprožiti proces zaradi kršitev vladavine prava, ki ga je EU na primer sprožila proti Poljski. Pravijo, da mora o tem odločiti Evropska komisija.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Napad na svobodo medijev
Ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange je po Twitterju ponudil 20.000 evrov nagrade vsakomur, ki bi prispeval informacije o napadu in pomagal najti storilce. K temeljiti preiskavi umora so pozvale tudi novinarske organizacije, ki poudarjajo, da je to "očiten napad na svobodo medijev". "Umor Daphne Caruana Galizia je šokiral novinarsko skupnost," je poudaril predsednik Mednarodne novinarske zveze Philippe Leruth.
Zgroženi so tudi v Društvu novinarjev Slovenije, kjer so se pridružili pozivom novinarskih organizacij iz celega sveta, ki zahtevajo pravico za ubito novinarko. Malteške oblasti pozivajo, da uvedejo temeljito in neodvisno preiskavo ter najdejo odgovorne za zločin.
"Tragični dogodek na Malti nas mora skrbeti ne le kot novinarje, ampak kot državljane ene od članic EU. Opominja nas, da medijska svoboda celo v EU še zdaleč ni več samo po sebi umevna kategorija," so še zapisali v DNS.