Ženska, stara nekaj čez 20 let, je umrla, ko je na njen avto padlo drevo. Njeno poškodovano sopotnico so prepeljali v bolnišnico. Poleg nje sta umrla še ena ženska in moški. Slednji je umrl v nesreči z motorno žago, ko je skušal umakniti podrto drevo.
Na Irskem so že pred prihodom nevihte razglasili rdeči alarm, vlada pa je na območja, ki naj bi jih Ophelia najhuje prizadela, napotila vojsko. Med drugim so danes na Irskem zaprte vse šole, fakultete in druge izobraževalne ustanove.
Oblasti pozivajo prebivalce, naj se ne zadržujejo na prostem. "Javna varnost je danes naša glavna skrb," je tvitnil irski premier Leo Varadkar. Ob tem je Ircem svetoval, naj se ne zadržujejo na prostem. "Nobenih nenujnih potovanj ali drugih dejavnosti na prostem," je še zapisal na družbenem omrežju Twitter.
Čeprav je Ophelia med potovanjem od Azorov proti Irski nekoliko oslabela, irska meteorološka služba napoveduje, da bodo sunki vetra uničujoči. "Po vsej državi so napovedani siloviti in uničujoči sunki vetra s hitrostjo med 120 in 150 kilometrov na uro," je sporočila irska meteorološka agencija. V kraju Fastnet Rock so zabeležili sunke s hitrostjo do 176 kilometrov na uro. Veter po poročanju agencij že ruva drevesa in podira električne drogove. V državi je ostalo brez elektrike okoli 360.000 gospodinjstev.
Iz enega od dramatičnih posnetkov, ki so zaokrožili po družabnih omrežjih, je razvidno, kako močan veter odkrije streho telovadnice srednje šole Douglas v mestu Cork na jugozahodu države. V istem mestu je porušilo tudi tribuno na stadionu nogometne ekipe Cork City.
Najhujše šele pride?
Orkan je s seboj poleg vetra prinesel tudi obilne padavine, tako da so napovedane poplave. Pričakovati je težave v letalskem prometu. Na letališču v Dublinu so odpovedali kakih 130 poletov. Verjetno nekaj časa ne bodo vozili trajekti, avtobusi pa bodo imeli zamude.
Čez dan naj bi se Ophelia pomaknila naprej proti severu. Na Severnem Irskem, v zahodnem Walesu, na jugozahodu Škotske in na otoku Man velja oranžni alarm. Na Severnem Irskem je brez elektrike 1300 gospodinjstev, v Walesu pa 4000.
Pričakovati je, da bo Ophelia najhujša nevihta na Irskem po pol stoletja. Ophelia je po navedbah vremenoslovcev najmočnejša nevihta na vzhodni strani Atlantika ter prvi orkan po letu 1939, ki bo dopotoval tako daleč na sever.