Trgovina z orožjem

Egiptovski poslovneži naročili severnokorejske rakete

lt
2. 10. 2017, 13.24
Posodobljeno: 2. 10. 2017, 14.27
Deli članek:

Preiskava Združenih narodov je odkrila, da so egiptovski poslovneži naročili tisoče severnokorejskih raket za potrebe vojske. Posel so poskušali izvesti tajno.

Fleet tracker
Ladja, ki je tovorila severnokorejske rakete, je plula pod kamboško zastavo.

Lanskega avgusta je egiptovska obalna straža na podlagi namiga ameriških oblasti vpadla na tovorno ladjo »Jie Shun«, ki je plula pod kamboško zastavo. Na ladji s severnokorejsko posadko so naleteli na več kot 30.000 raket. Poročilo ZN ocenjuje, da gre za »največji zaseg streliva v zgodovini sankcij proti Demokratični ljudski republiki Koreji.«

Preiskovalci so nato razkrili, da je bilo strelivo namenjeno egiptovskim kupcem. Egiptovski poslovneži so naročili severnokorejske rakete v vrednosti več milijonov ameriških dolarjev in posel prikrivali pred oblastmi. Čeprav egiptovske oblasti trdijo, da država transparentno sodeluje z uradniki ZN in se dosledno drži resolucij, ki omejujejo vojaške nakupe v Severni Koreji, so ameriške oblasti skeptične.

Ameriški uradniki trdijo, da je bil posel preprečen šele ko so ameriški obveščevalci plovilo opazili in skozi diplomatske kanale obvestili egiptovske oblasti, s čimer so jih prisilili v ukrepanje.

Kljub temu, da Egipt prejema ameriško pomoč v zavidljivih zneskih, še vedno vzdržuje diplomatske vezi s Pjongjangom. Obe državi imata zgodovino vojaškega sodelovanja, ki se vleče že vse od sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Še vedno uporabljajo sovjetsko orožje

Sodobna egiptovska vojska ima v svojem arzenalu vrsto orožja, ki je bilo zasnovano v nekdanji Sovjetski zvezi. Med tem je vsaj šest tipov protioklepnih izstrelkov, med njimi RPG-7, ki uporablja isto bojno glavo kot je bila odkrita na plovilu Jie Shun, poroča Washington Post.

KCNA
Ni povsem jasno ali so severnokorejci kljub zasegu prejeli plačilo v višini 23 milijonov ameriških dolarjev.

Čeprav ameriški uradniki Egipta niso javno kritizirali je incident z ladjo Jie Shun vplival na julijsko odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da zamrzne oziroma zamakne izplačilo 290 milijonov ameriških dolarjev vojaške pomoči Egiptu.