Okrepitev prizadevanj

Putin in Erdogan za konec vojne v Siriji

J.P./STA
29. 9. 2017, 08.07
Posodobljeno: 29. 9. 2017, 08.10
Deli članek:

Ruski predsednik Vladimir Putin in njegov turški gostitelj Recep Tayyip Erdogan sta se v četrtek v Ankari dogovorila za okrepitev skupnih prizadevanj za čimprejšnji konec spopadov v Siriji. Putin je poudaril, da so zdaj pravi pogoji za to. Erdogan je na drugi strani kritiziral referendum o neodvisnosti iraškega Kurdistana.

Profimedia

Putin in Erdogan sta se v četrtek sešla pozno zvečer v predsedniški palači v Ankari. Oba sta se zavzela za vzpostavitev varnostnega območja v pokrajini Idlib na severu Sirije, ki jo sicer zdaj nadzorujejo džihadisti.

Rusija in Turčija podpirata nasprotni si strani v že šest let trajajočem konfliktu v Siriji. Medtem ko Rusija podpira režim predsednika Bašarja al Asada, pa je Turčija stavila na demokratične upornike.

Dogovori iz Astane

Leta 2015 je prišlo tudi do hudega incidenta, ko so Turki v bližini turško-sirske meje sestrelili rusko vojaško letalo, zaradi česar so se odnosi med državama močno ohladili. Putin in Erdogan sta jih zgladila šele leto dni kasneje, hkrati pa sta začela tudi tesneje sodelovati za rešitev sirskega konflikta.

Državi sta skupaj z Iranom tudi ključna garanta izpolnjevanja dogovorov iz Astane. Na mirovnih pogovorih v kazahstanski prestolnici je bilo dogovorjeno, da bodo v Siriji vzpostavili štiri t. i. varna območja oz. območja brez spopadov, nadzorovali pa naj bi jih mednarodni vojaški opazovalci. Za najpomembnejše tovrstno območje velja tisto v pokrajini Idlib, kjer so boji še vedno zelo intenzivni.

Putin je v četrtek v Ankari ocenil, da implementacija dogovorov iz Astane "ni bila lahka", vendar pa sta sprti strani že dosegli pozitiven rezultat. "De facto so že doseženi nujni pogoji za konec bratomorne vojne v Siriji, za končen poraz teroristov in za vrnitev Sircev v mirno življenje in na njihove domove," je dejal Putin.

Erdogan se je na skupni novinarski konferenci s Putinom dotaknil tudi referenduma o neodvisnosti iraškega Kurdistana, ki je močno sporen za Turčijo, kjer živi številčna kurdska manjšina. Turški predsednik je ponovil stališče, da je bil referendum nelegitimen, hkrati pa opozoril, da bi bilo treba voditelje iraškega Kurdistana "ustaviti, preden bodo naredili še več hudih napak".

Putin tega vprašanja ni podrobneje komentiral. Dejal je le, da sta Z Erdoganom o tem podrobno govorila, da pa je stališče Moskve podrobneje predstavilo rusko zunanje ministrstvo. To je v sredo sporočilo, da Rusija podpira ozemeljsko celovitost Iraka, a "gleda kurdska prizadevanja po državi s spoštovanjem".