Nemške parlamentarne volitve

Najverjetnejša "jamajška koalicija", socialdemokrati v opoziciji

G.G./STA
24. 9. 2017, 18.11
Posodobljeno: 24. 9. 2017, 20.56
Deli članek:

Krščanski demokrati (CDU) s podporo manjše stranke CSU so dobili največ glasov na nemških parlamentarnih volitvah. Stranka kanclerke Angele Merkel je po vzporednih volitvah dobila 32,5 odstotka glasov, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah leta 2013, ko je dobila 41,5 odstotka glasov.

Reuters
Veselje v taboru Merklove je vendarle nekoliko grenko, saj so v primerjavi s prejšnjimi volitvami izgubili kar precej podpore.

Profimedia
Migracijska politika Angele Merkel je okrepila nacionalistično stranko AfD.

Socialdemokrati (SPD) so po projekciji dobili 20 odstotkov glasov (pred štirimi leti 25 odstotkov), skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) pa 13,5 odstotka (leta 2013 manj kot pet odstotkov). V parlament se vračajo liberalci (FDP), ki so dobili 10,5 odstotka glasov. Na zadnjih volitvah je zanje glasovalo 4,8 odstotka volivcev. V bundestagu bodo tudi poslanci Levice, ki je po vzporednih volitvah dobila devet odstotkov glasov, kar je približno toliko kot leta 2013, ter Zeleni, ki naj bi dobili med 9 in 9,5 odstotka glasov, kar je prav tako približno enako kot pred štirimi leti.

Konec velike koalicije

Vodstvo SPD, ki je stavilo na obraz Martina Schulza, je takoj po objavi neuradnih rezultatov sporočilo, da tokrat ne bo vstopilo v koalicijsko vlado pod taktirko Merklove. Njihov rezultat, komaj 20 odstotkov, je najslabši rezultat socialdemokratov po drugi svetovni vojni. 

"Grenek dan za nemško socialdemokracijo," je ocenil Schulz in izrazil zaskrbljenost zaradi visoke podpore AfD. "Jasno je, da je odločitev sprejeti begunce razdvojila našo družbo. Kar je za nekatere veliko dejanje humanitarnosti, je za druge grožnja. Ni nam uspelo prepričati ljudi, da je Nemčija dovolj močna, da ne bo nikogar pustila za seboj," je dejal in zagotovil, da se bo SPD kljub slabim rezultatom še naprej borila za demokracijo v Nemčiji.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Jamajška koalicija

Kaj še ostane? Najverjetnejša je t.i. jamajška koalcija, ki bi jo poleg CDU/CSU sestavljali še liberalci in Zeleni.

Reuters
V Berlinu so protestirali proti skrajno desni stranki AfD.

Ignorirati AfD

Kako naj se koalicijske stranke v Bundestagu obnašajo do AfD. Evropski poslanec iz vrst CDU Elmar Brok pravi, da jih je najbolje preprosto ignorirati. Merklova je bolj pragmatična. Pravi, da bodo prisluhnili tudi volivcem AfD in jih poskušali v naslednjih letih pridobiti na svojo stran.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja