Predirajoče piskanje in zvonjenje

Skrivnost izgube sluha med ameriškimi diplomati na Kubi

S.R./STA
16. 9. 2017, 09.45
Deli članek:

Kubanski predsednik Raul Castro je veleposlaniku ZDA Jeffreyju DeLaurentisu zagotovil, da je tudi sam zbegan zaradi primerov tako imenovanih zvočnih napadov na ameriške in nekaj kanadskih diplomatov v Havani. Ob tem je celo povabila ameriško zvezno policijo FBI, naj izvede preiskavo.

Profimedia
Zvonjenje ali predirajoče piskanje so slišali le v postelji, ko pa so šli nekaj korakov stran, je bilo vsega konec.

ZDA in Kuba sta doslej redno druga drugi povzročali težave, sploh diplomatom v svojih prestolnicah, vendar je šlo v pretežni meri za dogodke, kot so preluknjane gume, prometne kontrole ali vlome v stanovanja. Tokrat pa gre za resnične zdravstvene posledice.

Doslej so našteli 21 Američanov, ki so na Kubi zboleli. Nekateri med njimi so povsem izgubili sluh, drugi imajo rahle možganske okvare. Podobno se je zgodilo tudi nekaj kanadskim diplomatom in druge države so začele izvajati zdravstvene preglede svojih diplomatov na Kubi.

Ameriške žrtve poročajo o nenavadnih zvokih, nekateri se spomnijo, da so zvonjenje ali predirajoče piskanje slišali le v postelji, ko pa so šli nekaj korakov stran od nje, je bilo vsega konec, kot bi se sprehodili skozi neviden zid.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Zbegani tako Američani kot Kubanci

Američane je Castrov odziv na incidente presenetil, ker v preteklosti Kuba ni priznala nobenega nadlegovanja, kakor tudi ne ZDA. Castro verjame, da se dogaja nekaj čudnega, odgovora na to, kaj, pa pravi, da ne pozna.

V ZDA in na Kubi ugibajo, da lahko gre za početje kakšne tuje države, kot sta na primer Rusija ali Severna Koreja, morda v povezavi z malopridnimi elementi znotraj Kube, ki jim ni všeč zbliževanje med državama, ki se je začelo v času predsednika Baracka Obame. Vsem na Kubi namreč ni všeč normalizacija odnosov z ZDA.

Incidenti so sprožili odzive med nasprotniki Kube oziroma komunistične vlade na Kubi, kot je senator Marco Rubio s Floride, ki je skupaj s štirimi republikanskimi kolegi od državnega sekretarja Rexa Tillersona zahteval, naj izžene vse kubanske diplomate iz ZDA ter zapre veleposlaništvo v Havani.