"Pripravljeni smo ponuditi dobre usluge kot posrednik," je dejala švicarska predsednica, na spletni strani poroča Reuters. Po njenih besedah imata Bern in tudi Stockholm, ki bi lahko prav tako sodeloval pri reševanju krize, dolgo zgodovino nevtralne in diskretne diplomacije.
Del naloge bi bil poiskati tudi primerno lokacijo za pogovore uradnikov, ki bi jih lahko gostili zunanji ministrstvi obeh držav. "Twitter namreč ni najbolj primerno orodje, to mora biti zelo diskretno," je povedala.
Izpostavila je še, da bosta morali svoj del odgovornosti prevzeti tudi Kitajska in ZDA, in opozorila pred pretiranimi reakcijami. Sankcije ne bodo veliko pripomogle pri prepričevanju Pjongjanga, da se odpove jedrskemu programu. "Mislim, da je resnično čas za dialog," je poudarila.
Bern sicer s strani Pjongjanga, Washingtona ali drugih vpletenih strani še ni prejel prošnje za posredovanje v krizi, so pojasnili na švicarskem zunanjem ministrstvu, kjer so prav tako izrazili pripravljenost na posredovanje.
Režim severnokorejskega predsednika Kim Jong-una je v nedeljo izvedel šesti jedrski poskus. Šlo naj bi za vodikovo bombo, ki naj bi jo bil Pjongjang po lastnih navedbah sposoben namestiti na raketo dolgega dosega. Glede na nekatere ugotovitve naj bi šlo na največji in najuspešnejši jedrski poskus Severne Koreje doslej.