Na vprašanje STA kaj sporoča Hrvaška tudi drugim državam v regiji, s katerimi ima tako kot s Srbijo še nerešeno vprašanje meje, s tem, da zavrača implementacijo razsodbe arbitraže o meji s Slovenijo, je dejala, da se Srbija v to odprto vprašanje med državama ne želi vmešavati, "saj spoštuje ozemeljsko celovitost in suverenost drugih držav", tako kot želi, da spoštujejo tudi njeno.
"Konec koncev sta tako Slovenija kot Hrvaška članici Evropske unije in to bi se moralo rešiti na najboljši in najhitrejši način med dvema članicama EU," je dejala. Prepričana pa je, da bosta državi našli soglasje in da bosta spoštovali medsebojne pravice.
Srbija in Hrvaška pa bosta glede svojih odprtih vprašanj o meji sedli za mizo in upa, da bosta preko dialoga uspeli najti načine, ki bodo hitreje uresničljivi, kot je bila arbitražna med Slovenijo in Hrvaško. Ni pa izključila niti možnosti mednarodne arbitraže, če bi se seveda Srbija in Hrvaška za to dogovorili.
V regiji, ki se sooča s številnimi problemi in tudi Srbija ima številna odprta vprašanja s sosedami, si Srbija sicer želi okrepiti gospodarsko sodelovanje. Premierka meni, da ti politični problemi ne ovirajo nadaljnjega gospodarskega sodelovanja med državami v regiji, kot tudi ne njegove krepitve. Pri tem je kot pomembno izpostavila tudi sodelovanje Srbije v berlinskem procesu, ki je osredotočeno prav na gospodarsko in infrastrukturno povezovanje držav.
Izpostavila je osredotočenost Srbije na odprto komunikacijo s sosedami in na reševanje problemov, tudi tistih, ki izhajajo iz preteklosti, z dialogom in dogovorom.
Glede nedavnega diplomatskega spora z Makedonijo je izpostavila, da je bil hitro rešen, dogovorjeno je že srečanje v Beogradu novembra. Pred koncem leta tudi pričakujejo srečanje predsednikov Srbije in Hrvaške. "Imamo odprto komunikacijo. Tako se rešujejo problemi. Kakršna je bila preteklost, je očitno, da je ostalo veliko odprtih vprašanj, vendar se rešujejo samo z dialogom. In to je pomembno, da smo vsi vztrajni v tem dialogu," je dejala.
Glede formata dialoga med Prištino in Beogradom je po njenih besedah Srbija zadovoljna s posredniško vlogo Evropske unije. To, da naj bi se format razširil še z neposredno vključitvijo ZDA in Nemčije, je sicer te dni dejal kosovski predsednik Hashim Thaci.
Izpostavila pa je, da Srbija dogovorjeno v okviru dialoga izpolnjuje, medtem ko Kosovo niti dogovorjenega ni uresničilo, pri tem pa izpostavila dogovor o oblikovanju Skupnosti srbskih občin na Kosovu. Kot dobro pa je izpostavila to, da dialog sedaj poteka na ravni predsednikov držav.
Na vprašanje, kaj pomeni za varnostne razmere v državi in v regiji sobotni incident, ko se je neko vozilo zaletelo v vozilo srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki se je peljal v koloni z varnostniki v Beogradu, je dejala, da upa, da je šlo za naključje in da se sama počuti zelo varno. Izpostavila je, da bodo pristojne službe dogodek podrobno raziskale in je prepričana, da bodo ustrezno ukrepali. Tri moške, ki so jih po incidentu prijeli, bodo sicer danes zaslišali v Beogradu.
Srbska premierka se te dni na Bledu udeležuje strateškega foruma, na katerem danes med drugim sodeluje tudi na panelu voditeljev, ob robu pa ima vrsto dvostranskih srečanj. Med drugim se je v nedeljo že sešla s slovenskim ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem na pogovorih o krepitvi sodelovanja med državama in modernizaciji srbske javne uprave, danes zvečer pa ima predvideno delovno večerjo s slovenskim premierjem Mirom Cerarjem.