Južna Koreja že vse od nedeljskega jedrska poskusa Severne Koreje pri svoji severni sosedi opaža znake, da se pripravlja na novo izstrelitev rakete, je danes sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo. Ocenili so, da se Pjongjang najverjetneje pripravlja na izstrelitev medcelinske balistične rakete. Niso pa pojasnili ali nakazali, kdaj naj bi Severna Koreja nameravala izstreliti raketo.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo je na izrednem zasedanju parlamentarnega odbora v Seulu danes pojasnilo, da je nedeljska eksplozija dosegla moč 50 kiloton.
To je petkrat večja moč od severnokorejskega petega jedrskega poskusa septembra lani in trikrat večja od ameriškega jedrskega napada na Hirošimo. Američani so takrat odvrgli jedrsko bombo, ki je dosegla moč med 14 in 17 kiloton, tista na Nagasaki pa je dosegla moč 21 kiloton.
Južnokorejsko ministrstvo sicer ni potrdilo, da je Pjongjang testiral vodikovo bombo, ampak so dejali, da so očitno uporabili "raznolik jedrski material".
Z raketnimi vajami odgovorili na jedrski poskus
V okviru vaj je južnokorejska vojska iz letala izstrelila rakete, s kopnega pa balistične izstrelke. Vsi so glede na navedbe vojske zadeli tarče v Japonskem morju, domet do katerih je bil enak razdalji do prizorišča jedrskih poskusov Severne Koreje Punggye-ri.
Vaje so izvedli v odgovor na šesti jedrski poskus, ki ga je v nedeljo izvedla Severna Koreja. Šlo naj bi za vodikovo bombo, ki naj bi jo bil Pjongjang po lastnih navedbah sposoben namestiti na raketo dolgega dosega. Glede na nekatere ugotovitve naj bi šlo na največji in najuspešnejši jedrski poskus Severne Koreje doslej.
Po poskusu se je na Severno Korejo usul plaz obsodb. Južnokorejski predsednik Moon Jae-in je pozval k "najostrejši mogoči kazni", Seul in Washington pa sta napovedala nove skupne vojaške vaje.
Vpliva na okolje niso zaznali
Japonska in Kitajska sicer po poskusu nista zaznali sevanja. "Rezultati kontrol so jasno pokazali, da severnokorejski jedrski poskus zaenkrat ne vpliva na naše okolje ali javnost," je zapisalo kitajsko okoljsko ministrstvo na svoji spletni strani. Podobno je sporočila tudi japonska vlada.
Po jedrskem poskusu in prvem potresu so kitajske oblasti namreč le nekaj minut kasneje zabeležile novo tresenje tal z magnitudo 4,6. Posumili so, da bi lahko bili tresljaji posledica zrušenja kamnitega stropa jame, kjer naj bi izvedli poskus, zaradi česar bi se lahko v okolje razširilo sevanje.
Bela hiša: "Na vsako grožnjo ZDA bomo odgovorili"
Ameriški predsednik Donald Trump je v nizu tvitov v nedeljo obsodil poskus, češ da so besede in dejanja Pjongjanga "še naprej zelo sovražna in nevarna za ZDA". Ostrejši je bil obrambni minister James Mattis, ki je Severno Korejo posvaril, da bodo na vsako grožnjo ZDA ali njenim zaveznikom odgovorili z "obsežnim vojaškim odzivom, ki bo tako učinkovit kot uničujoč".
Iz Bele hiše so nato še sporočili, da so ZDA pripravljene braniti sebe in svoje zaveznike z vsemi svojimi zmožnostmi, tako "diplomatskimi, konvencionalnimi kot jedrskimi". K temu se je zavezal Trump po pogovoru z japonskim premierjem Shinzom Abejem, s katerim sta sicer tudi obsodila "nadaljnja dejanja destabilizacije in provokacije" Severne Koreje.
Po telefonu sta se pogovarjala tudi Abe in južnokorejski predsednik Moon, ki sta po poročanju nemške tiskovne agencije dpa izrekla podporo novi resoluciji Varnostnega sveta ZN proti Severni Koreji. Ta se bo sicer danes sestal na izrednem zasedanju.
V Južni Koreji bodo okrepili protiraketni sistem
Južna Koreja in ZDA bodo v odgovor na jedrski poskus okrepile protiraketni obrambni sistem, je še sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo.
Ameriški protiraketni sistem THAAD, ki so ga namestili v Južni Koreji, ima namreč zaenkrat operativni le dve izstrelišči. Zaradi zaskrbljenosti javnosti, kakšen vpliv ima sistem na okolje, so začasno prekinili z dokončno namestitvijo sistema.
Obrambno ministrstvo je pojasnili, da bodo po posvetovanju med Južno Korejo in ZDA zaradi vedno večje severnokorejske grožnje kmalu začasno namestili še preostala štiri izstrelišča.