Napaka

Zahteve po izselitvi so razposlali po pomoti

M.K./STA
23. 8. 2017, 18.55
Posodobljeno: 23. 8. 2017, 19.24
Deli članek:

Velika Britanija je okoli 100 državljanom Evropske unije pomotoma poslala sporočila, naj zapustijo državo.

Profimedia
Na Otoku živi okoli 3,2 milijona državljanov EU, ki za bivanje ne potrebujejo posebnih dovoljenj.

Na britanskem notranjem ministrstvu še preučujejo, zakaj se je zgodila napaka ter poudarjajo, da pravice državljanov EU ostajajo nespremenjene.

V pismu, ki ga je okoli sto državljanov nedavno prejelo od britanskega notranjega ministrstva, piše, da morajo v skladu z zakonom o priseljevanju zapustiti državo. Če tega ne bodo storili v mesecu dni, jim v pismu grozijo z deportacijo.

"Stopamo v stik z vsemi, ki so prejeli ta pisma in jim pojasnjujemo, naj jih ne upoštevajo," je danes pojasnila tiskovna predstavnica notranjega ministrstva. "Želimo biti povsem jasni in sporočiti, da pravice državljanov EU, ki živijo v Veliki Britaniji, ostajajo nespremenjene," je dejala. Povedala je še, da skušajo ugotoviti, kako je prišlo do napake.

Pomota je prišla v javnost, ko je britanski časnik Guardian poročal o primeru finske znanstvenice, ki je dobila pismo. Zgodovinarka Eva Johanna Holmberg sicer dela na londonski univerzi Queen Mary, je poročena z Britancem in na Otoku živi že več let. Po lanskem referendumu o brexitu je zaprosila za dovoljenje za stalno bivanje v Veliki Britaniji. Njeno prošnjo so zavrnili, prejšnji teden pa je dobila pismo, da mora državo zapustiti v mesecu dni.

Na Otoku živi okoli 3,2 milijona državljanov EU, ki za bivanje ne potrebujejo posebnih dovoljenj. To se bo najverjetneje spremenilo po marcu 2019, ko bo Velika Britanija kot prva članica zapustila unijo.

Prav vprašanje pravic državljanov EU je eno ključnih, ki ga morata Velika Britanija in EU rešiti v pogajanjih o brexitu. EU in Združeno kraljestvo se med drugim ne strinjata glede položaja prihodnjih družinskih članov državljanov in izvoza nekaterih socialnih pravic. V ospredju je tudi možnost izgube pravice do prostega gibanja britanskih državljanov po EU, na katero v Bruslju odgovarjajo, da je zanje temeljno načelo pogajanj vzajemnost - če bo Velika Britanija pristala na ta koncept, bo tudi EU.