Potem ko je eden od očividcev pokola na božičnem sejmu sledil domnevnemu napadalcu do bližnjega parka in o tem obvestil policijo, so 23-letnega osumljenca prijeli. Po zaslišanju so ga izpustili, saj ni bilo dokazov, ki bi kazali na njegovo vpletenost. Policisti tako še naprej iščejo storilca ali storilce.
Z odgovornostjo za napad se je pohvalila teroristična organizacija Islamska država. Džihadisti niso postregli z dokazom, da bi šlo za njihovega »vojščaka«, že po pravilu pa prevzamejo odgovornost za skoraj vsak napad v Evropi.
Nemške oblasti so po ponedeljkovem napadu v Berlinu zgodaj davi aretirale še enega osumljenca, a so ga izpustili, ko se je izkazalo, da ne gre za pravo osebo. So pa zato v kabini tovornjaki našli dovoljenje za začasno prebivanje 23-letnega Tunizijca, ki je policiji znan pod najmanj tremi imeni. Anis A. naj bi bil del večje mreže skrajnih islamistov. Imel naj bi stanovanje v Berlinu, bil pa naj bi tudi v stikih z džihadisti na območju mesta Kleve na severozahodu države.
Zdaj je že več znanega o ugrabljenem »originalem« poljskem šoferju tovornjaka Lukaszu Urbanu. Obdukcija je pokazala, da je bil v času, ko je napadalec tovornjak usmeril proti stojnicam na tržnici, še živ. Še več, 37-letni Lukasz se je po mnenju izvedencev sodne medicine boril z napadalcem, se mu upiral, kolikor se je dalo. S svojo borbo do zadnjega je morebiti preprečil še hujšo tragedijo na božičnem sejmu, saj bi lahko neoviran voznik tovornjaka izbral še »boljše tarče«. Napadalec, ki je bil za volanom tovornjaka, naj bi Lukasza večkrat zabodel med vožnjo. Ko pa je izvršil zločin in se je tovornjak ustavil, ga je še ustrelil.
Policisti zaenkrat niso našli pištole, s katero je bil Lukasz ustreljen.
Berlinska policija pa ne tava v temi, kot se je izrazil notranji minister Thomas de Maiziere. Imajo več kot 500 bolj ali manj koristnih informacij o napadu, priče, sledi DNK, prstne odtise, s pomočjo GPS sistema iščejo mobilni telefon napadalca, zato so prepričani, da bodo "množičnega morilca" kmalu izsledili.