EU in Turčija sta marca s sporazumom uspešno zajezili balkansko pot več sto tisoč migrantov preko Egejskega morja proti zahodnim državam Evropske unije.
Turčija ima na svojem ozemlju 2,7 milijona beguncev iz Sirije.
Po julijskem poskusu državnega udara v Turčiji in po obsežnih čistkah, ki so sledile, pa so se v EU okrepili pozivi, da bi se morala pristopna pogajanja med EU in Turčijo zaradi nedemokratičnih procesov v slednji prekiniti. To je v četrtek z resolucijo podprl tudi Evropski parlament.
Erdogan in ostali predstavniki vlade v Ankari so sicer že večkrat zagrozili z odpravo sporazuma o zajezitvi migrantskega toka, ker da EU ne izpolnjuje tudi drugih določil iz tega sporazuma - od zagotavljanja obljubljenega denarja za oskrbo beguncev v Turčiji do neizpolnitve obljube o odpravi vizumov za turške državljane. V Bruslju pa so na drugi strani Ankaro vseskozi opozarjali, da mora izpolniti še kake druge pogoje, da bi se to zgodilo.
Bruselj brez komentarja
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V Evropski komisiji so se danes na Erdoganove grožnje odzvali z besedami, da ne bodo komentirali "izjav o hipotetičnih scenarijih".
EU je v celoti zavezana izvajanju migracijskega dogovora s Turčijo, ki ga razume kot pogodbo vzajemnega zaupanja in vzajemnega zagotavljanja rezultatov, ter verjame, da ga bosta ustrezno izvajali obe strani, je povedal glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
Ob tem so v komisiji napovedali, da bo prihodnjo sredo v Bruslju turški minister za evropske zadeve Ömer Celik, ki se bo sestal s podpredsednikom komisije Fransom Timmermansom in evropskim komisarjem za migracije Dimitrisom Avramopulosom. To bo priložnost za pogovore o odprtih vprašanjih.
Odločitve v okviru širitvenega procesa sicer s soglasjem sprejemajo članice unije, med katerimi doslej ni bilo podpore prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo. Resolucija Evropskega parlamenta ni zavezujoča.