Svet

V spopadih v Gorskem Karabahu ubitih 30 vojakov

M.K./STA
3. 4. 2016, 09.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V spopadih, ki so izbruhnili ta konec tedna med Armenijo in Azerbajdžanom, je bilo po dosedanjih podatkih skupno ubitih okoli 30 vojakov.

Arhiv Svet24
Armenska stran trdi, da Azerbajdžan nadaljuje z obstreljevanjem njihovih položajev.

Položaj v Gorskem Karabahu, kjer so v soboto izbruhnili spopadi med azerbajdžanskimi in armenskimi silami, je po navedbah azerbajdžanskega obrambnega ministrstva "stabilen, a napet".

Armenska stran sicer na drugi strani trdi, da Azerbajdžan nadaljuje z obstreljevanjem njihovih položajev.

Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva v Bakuju Vagid Dargjahli je za Tass povedal, da je situacija na območju "v primerjavi s prejšnjo nočjo in dnevom relativno mirna". "Vendar napetost ostaja. Minulo noč je armenska stran s topništvom obstreljevala več nenaseljenih azerbajdžanskih naselij, ki so vzdolž razmejitvene črte. Žrtev ni bilo," je dejal.

Na drugi strani je obrambno ministrstvo v Erevanu opozorilo, da je azerbajdžanska stran ponoči nadaljevala z obstreljevanjem njihovih položajev. Več podrobnosti pa so napovedali za kasneje.

V spopadih, ki so izbruhnili ta konec tedna, je bilo po dosedanjih podatkih skupno ubitih okoli 30 vojakov.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Spor še iz časov razpada sovjetske zveze

Spor glede Gorskega Karabaha sicer sega še v 90. leta prejšnjega stoletja, v čas razpada sovjetske zveze. Gre za območje, na katerem živijo predvsem armenski kristjani, a leži globoko na območju Azerbajdžana, katerega prebivalstvo je večinoma muslimansko. Armenci trdijo, da skušajo zgolj zaščititi tamkajšnje Armence pred napadom Azerbajdžana, slednji pa trdi, da je Armenija okupirala azerbajdžansko ozemlje.

V spopadih v letih od 1991 do 1994 je bilo ubitih okoli 30.000 ljudi, na tisoče pa jih je zapustilo območje. Maja 1994 sta obe strani dosegli dogovor o prekinitvi ognja, ne pa tudi končne rešitve. Vsake toliko med obema stranema izbruhnejo novi spopadi.

ZDA obsodile spopade

ZDA so v soboto zvečer obsodile ponoven izbruh spopadov v katerih je bilo v soboto ubitih najmanj 30 ljudi. Ameriški državni sekretar John Kerry je obe sprti strani pozval k spoštovanju dogovora o premirju iz leta 1994 in opozoril, da spora ne bo mogoče rešiti vojaško.

Odgovornost za izbruh spopadov med armenskimi in azerbajdžanskimi silami vzdolž meje Gorskega Karabaha ta konec tedna ob strani valita druga na drugo. Kerry ju je še opozoril, naj čim prej začneta politične pogovore za rešitev spora.