Svet

Dogajanje v Sloveniji povzročilo kaos na hrvaško-srbski meji

STA/G.G.
19. 10. 2015, 09.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V Srbiji na meji s Hrvaško že od nedelje dopoldne čaka kakih 50 avtobusov z več tisoč begunci. Številni so morali ponoči tam čakati na mrazu in dežju, utrujeni in prestrašeni.

Reuters

Medtem je vse več ocen analitikov na Hrvaškem, da je Madžarska zaprla mejo s Hrvaško tudi zaradi prihajajočih parlamentarnih volitev na Hrvaškem, ker madžarski premier Viktor Orban podpira opozicijsko HDZ, s katero delita stališča o načinu reševanja begunske krize z ograjami in vojaki na mejah.

Kaos na srbsko-hrvaški meji, zaradi katerega trpijo begunci, sledi nedeljski odločitvi Hrvaške, da nekaterim beguncem ne dovoli vstopa v državo - potem ko je Madžarska zaprla svojo mejo s Hrvaško, Slovenija pa je sporočila, da je pripravljena sprejeti le 2500 beguncev dnevno in ne 5000, kot je želela Hrvaška.

Na nekem polju na omenjeni zeleni meji, po katerem so begunci od sredine septembra mirno prihajali iz Srbije na Hrvaško, so se tako v nedeljo naenkrat znašli hrvaški policisti in jim presekali pot. Kot so ob tem pojasnili hrvaški policisti, so kapacitete v državi polne, zato jim ne morejo dovoliti poti naprej.

To potrjujejo najnovejše informacije hrvaškega notranjega ministrstva, da je na Hrvaško od polnoči do 9. ure zjutraj prišlo le 196 migrantov. V sprejemnem centru v Opatovcu je tako 2453, v Ježevu pa 583 oseb. Od začetka begunske krize je sicer v to državo vstopilo že več kot 197.000 migrantov.

Reuters

Kako je na Hrvaškem?

Železniško postajo v Tovarniku na skrajnem vzhodu Hrvaške je danes nekaj po 8. uri zapustil 97. izredni vlak, ki bo begunce in migrante odpeljal proti Čakovcu, so sporočile hrvaške železnice (HŽ). Vožnja do Čakovca traja približno šest ur. Na Hrvaško je v nedeljo iz Srbije prispelo nekaj čez 4200 ljudi, proti Sloveniji pa sta odpeljala dva vlaka.

Od sredine septembra in začetka migracijskega vala na Hrvaškem je do nedelje zvečer na Hrvaško prispelo več kot 197.000 beguncev in migrantov. Večino so prepeljali na Madžarsko, ki je konec tedna zaprla svojo mejo za prebežnike, zato je Hrvaška preusmerila organizirani prevoz ljudi proti slovenski meji. V nedeljo so proti Sloveniji poslali dva vlaka in več avtobusov z begunci.

Preusmeritev beguncev proti Sloveniji je upočasnila prevoz ljudi. V hrvaškem tranzitnem centru v Opatovcu je bilo v nedeljo več kot 4000 ljudi, kar je občutno več, kot pred zaprtjem madžarsko-hrvaške meje.

Kot je sporočilo hrvaško notranje ministrstvo, je v nedeljo od 21. ure v državo vstopilo 4218 ljudi, v Opatovcu pa je bilo 4351 oseb. Številke kažejo, da se je nekoliko upočasnil tudi prihod beguncev iz Srbije, potem ko je bilo dnevno povprečje 5000 ljudi.

Če Avstrija in Slovenija ne bosta pospešili sprejemanja prebežnikov, bi se Hrvaška lahko znašla v težavah, ker naj bi konec tedna iz Grčije v Makedonijo vstopilo še 10.000 beguncev in migrantov, ocenjuje danes hrvaški dnevnik Jutarnji list.

Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je prejšnji teden izjavil, da so na meji s Srbijo že upočasnili sprejemanje. Na voljo imajo tudi več namestitvenih centrov po državi, a ne želijo, da bi Hrvaška nosila največje breme begunske krize.

Hrvaški mediji so poročali, da v Srbiji na vstop na Hrvaško čaka več deset avtobusov z begunci. Srbske oblasti naj bi blizu Šida začele pripravljati namestitveni center za pribežnike. Srbska tiskovna agencija Tanjug poroča, da se bo srbski premier Aleksandar Vučić danes sešel z vodjo urada Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v Srbiji Hansom Friedrichom Schoderjem.

Reuters