Csatariju so sicer nameravali septembra soditi za njegove zločine med drugo svetovno vojno. Csatari je bil od lanskega julija v hišnem priporu, junija letos pa ga je madžarsko tožilstvo tudi uradno obtožilo, da je "namerno pomagal pri nezakonitih usmrtitvah in mučenju Judov, ki so bili deportirani iz Kasse", takratnih Košic na Slovaškem.
Csatari je bil na seznamu najbolj iskanih nacističnih zločincev Centra Simona Wiesenthala. Pri centru navajajo, da je bil Csatari visoki madžarski policijski uradnik, ki je imel pod nadzorom judovski geto v Košicah v današnji Slovaški.
Na tem položaju je pomagal organizirati deportacije Judov v Ukrajino in Auschwitz med letoma 1941 in 1944. Leta 1948 so mu v takratni Češkoslovaški sodili v odsotnosti in ga obsodili na smrt, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Csatari je po vojni pobegnil v Kanado, a je očitno 15 let pred aretacijo nemoteno živel na Madžarskem. Aretirali so ga julija lani v Budimpešti s pomočjo informacij Centra Simona Wiesenthala. Na zaslišanju je takrat vse obtožbe zanikal.
Kot je danes povedal njegov odvetnik, je Csatari umrl v soboto zaradi pljučnice, za katero je zbolel med zdravljenjem zaradi drugih težav, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Umrl zloglasni osumljenec nacističnih zločinov Csatari
Zloglasni osumljenec nacističnih zločinov, 98-letni Laszlo Csatari, ki naj bi med drugo svetovno vojno pomagal organizirati deportacijo približno 15.700 Judov v koncentracijsko taborišče Auschwitz, je ta konec tedna umrl.