Strmčnik je tudi dejal, da Savinja ves material, ki ga prinese plaz, odnaša naprej. Občina je v sredo in četrtek zaradi plazu evakuirala vse prebivalce naselja Strug, je zatrdil župan.
Strokovnjaki pa opozarjajo, da bo v primeru, če bo plaz v celoti zgrmel v Savinjo, zaprl strugo reke in bi se naredil jez. Nevarnost pa vidijo v tem, da bi se morda ta jez potem porušil, v tem primeru bi nastal rušilni poplavni val, ki bi pustošil vse do Ljubnega ob Savinji. Ta val bi bil lahko problematičen, dokler je struga Savinje ozka, pri Ljubnem pa se struga razširi in potem bi se moč tega vala precej zmanjšala.
Če bo proces počasen, ne bo večjih težav
Kot je za STA danes povedal hidrolog Rok Fazarin, zaenkrat kaže na to, da do porušenja brežine Savinje v Strugah zaenkrat ne bo prišlo. "Sicer bi ob hipni porušitvi v strugi Savinje nastala pregrada, ki bi zajezila Savinjo. Savinja bi pregrado začela prelivati in jo po določenem času porušila. Če bi bil proces porušitve hiter, bi prišlo do težav vzdolž Savinje vsaj do Ljubnega. Zaradi tega so tudi hiše pod Strugami izpraznjene. Če bo proces počasen, ne bo povzročilo večjih težav. Upam, da bo šlo po tem scenariju," je še dejal Fazarinc.
V pričakovanju obiska strokovnjakov
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Strmčnik sicer danes v Strugah pričakuje obisk strokovnjakov, ki bi krajanom posamezno predstavili, kako sanirati v ujmi poškodovane objekte. Pojasnili jim bodo tudi, kako bo potekala cenitev poškodovanih objektov, na podlagi katere se bodo potem ljudje sami odločili, ali se bodo preselili, vložili sredstva v nadomestno gradnjo oz. se odločili kako drugače.
Novembra naj bi skupaj s podbetonirjem hiš, da ne bodo še bolj propadale in se delala še večja škoda na objektih, ki že kažejo prve razpoke tudi v notranjosti, uredili tudi vodovod.
Žohar je še pojasnil, da jim je meteorna voda to noč povzročala težave, prišlo je do zalitja nekaterih kletnih objektov. Izrazil je upanje, da bo Savinja ostala v strugi in da jim napovedani orkanski veter ne bo povzročil posebnih težav.
Tudi na Ljubnem ob Savinji je noč minila dokaj mirno. Nekaj težav je bilo z jaški, ki so jih morali očistiti, je za STA povedal direktor ljubenske občinske uprave Radenko Tešanović. Dodal je še, da se sicer vodostaj Savinje na Ljubnem trenutno dviguje.
Župan Gornjega Gradu Anton Špeh je za STA povedal, da jim preglavice delajo hudourniki, ki so poplavili določena območja, reka Dreta pa je poplavila nekaj cest. Tudi župan Nazarij Matej Pečovnik je za STA povedal, da je Dreta zalila nekaj travnikov in njen vodostaj kar naprej narašča. "Če bo nehalo deževati, se bodo razmere umirile, v nasprotnem pa se nam spet obeta poplava, " je še dejal Pečovnik.