Novembra in decembra bodo vsi uživalci pokojnin in nadomestil prejeli za 1,8 odstotka višje zneske. Gre za odločitev, ki jo je DZ potrdil že maja v proračunskih dokumentih za letošnje in prihodnje leto. Vlada je nato sporočila, da bo ta dodatek država izplačala tudi januarja 2024. Nato mora tako ali tako po zakonu slediti redna uskladitev pokojnin.
Novost letošnjega leta bo tudi zimski dodatek, izplačan enako kot letni, v petih višinah, od najmanj 58 in največ 182 evrov.
Upokojenci zahtevali višjo izredno uskladitev
Upokojenska združenja tem napovedim niso ploskala. V Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) so pristojne spomnili, da je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) že februarja letos predlagal 3,5-odstotno izredno uskladitev pokojnin za vse upokojence in dodatno enoodstotno za upokojene do vključno leta 2011. Pokojnine bi morale biti po tem predlogu višje že od aprila.
Tudi božičnica za upokojence naj bo leta 2024 višja, predlagajo v Zdus. Izplačana naj bo v višini povprečne starostne pokojnine.
Argument, s katerim je vladna stran zavračala zahteve po izdatnejši izredni uskladitvi, je bil, da so vladni ukrepi namenjeni zmanjševanju tveganja revščine in socialne izključenosti med upokojenci. Izredne uskladitve tega cilja ne bi dosegle, saj z njimi največ pridobijo upokojenci z višjimi pokojninami.
Pomisleki ob zagotovljeni vdovski pokojnini
Izboljševanju položaja vdov in vdovcev pa je namenjena sprememba pokojninskega zakona, ki jo mora DZ sprejeti še pred novim letom, da bi upravičenci višje pokojnine začeli uživati že od 1. januarja. Gre za uvedbo zagotovljene vdovske pokojnine za vse vdove ali vdovce, ki imajo poleg pravice do vdovske pokojnine tudi pravico do svoje predčasne, starostne ali invalidske pokojnine. Zagotovljena vdovska pokojnina bi znašala toliko kot zagotovljena starostna pokojnina, torej 687 evrov oziroma 700 evrov od novembra naprej.
Na ta predlog se je odzval Svet Zpiza z mnenjem, da bi bilo nesorazmerno, če bi zagotovljena vdovska pokojnina presegala skupni znesek lastne in vdovske pokojnine. Če sta, na primer, oba zakonca delala po 15 let in sta uživalca najnižje pokojnine v višini 310 evrov, je seštevek njunih pokojni 620 evrov. Po predlogu zakona, ki je nared za potrditev v DZ, »pa bi to pomenilo, da bi namesto sedanjih 352 evrov, prejemnik dobil kar 687,75 evrov, neverjetnih 335 evrov oziroma 95 odstotkov več, kar pomeni, da o kakršnikoli sorazmernosti ne moremo govoriti,« je v imenu Zpiza poslance opozoril generalni direktor Marijan Papež.
Če bi se zajamčena pokojnina odmerila v višini seštevka lastne in vdovske pokojnine, bi bila zagotovljena pokojnina v opisanem primeru 592 evrov. »Tudi ta znesek pomeni kar za 240 evrov oziroma 68 odstotkov več od sedanjega prejemka, a se ga da vsaj utemeljiti,« sporoča Papež.
Na Zpizu opozarjajo še, da mora zakon pri uvajanju zagotovljene vdovske pokojnine upoštevati tudi morebitne prejemke upravičencev iz tujine.