Višje sodišče v Celju je avgusta letos v celoti pritrdilo sodbi velenjskega okrajnega sodišča v zadevi "ukradene judovske vile," kot jo je označil nekdanji premier in predsednik SDS Janez Janša. Velenjsko okrajno sodišče je namreč razsodilo, da Janša stranki SD plačati 10.000 evrov odškodnine in se ji opravičiti zaradi njegovih javnih izjav, povezanih z lastništvom vile na Levstikovi 15 v Ljubljani, kjer ima SD svoj sedež.
Janša je ob 1. uri ponoči na Twitterju objavil nekaj, kar naj bi kot kaže služilo kot opravičilo. Lastnih besed sicer ni uporabil, a je objavil tri fotografije. Prvi dve fotografiji razkrivata zamudno sodbo okrajnega sodišča, ki mu je naložilo globo in opravičilo, tretja pa vsebino opravičila, ki bi ga moral v skladu s sodbo objaviti na družabnem omrežju Twitter in ki se glasi: "Tožena stranka, Ivan (Janez) Janša, se opravičujem tožeči stranki, stranki SD, za moje neresnične zapise na družbenem omrežju Twitter o tem, da SD posluje iz ukradene judovske vile na Levstikovi 15 v Ljubljani. Ta vila ni bila ukradena in je SD lastništvo na njej pridobila na zakonit način."
Odziv SD
V SD so v odzivu na Janševo objavo opravičila navedli, da ta jasno kaže na "priznanje Janeza Janše za izrečene laži o 'ukradeni židovski vili'." V izjavi za javnost so izrazili tudi upanje, da se bo Janša po tem opravičilu "dokončno odrekel načrtnemu laganju javnosti, širjenju sovražnega govora in manipulacijam." Razkrili so še, da Janša odškodnine še vedno ni poravnal in da bodo, če je ne bo poravnal v roku, postavljenem v pozivu pred izvržbo, nadaljevali s pravnimi sredstvi.
Prezir do države
Kot so takrat po sodbi višjega sodišča pojasnili v SD, ima ta velik pomen, saj "je višje sodišče še enkrat postavilo Janeza Janšo pred odgovornost za njegove lažnive izjave". "Tudi višje sodišče je ugotovilo, da je Janša vedel za lažnivo vsebino svojih izjav, a jih je kljub temu zlonamerno objavljal. Janša s tem, ko ne prevzema sodnih pošiljk, kaže prezir do države in pravnega sistema. Natančno je vedel, da ga v pošti čaka tožba SD zaradi njegovih laži, saj smo vložitev tožbe takrat javno objavili," so v SD na spletni strani zapisali besede glavnega tajnika Dejana Levaniča.
Tožbo je sicer pripravila in vložila odvetniška pisarna trenutne predsedniške kandidatke Nataše Pirc Musar.
Zamudna sodba
Sodišče je po takratnem poročanju STA zamudno sodbo izdalo, ker Janša ni prevzel pošiljke sodišča in posledično v 30-dnevnem roku ni odgovoril na tožbo, pri tem pa je sodišče ugotovilo, da so izpolnjeni tudi drugi pogoji za izdajo zamudne sodbe. Sodišče je tožbenemu zahtevku ugodilo v celoti. Ugotovilo je, da morajo politične stranke pokazati večjo stopnjo strpnosti do kritike, a da je Janša prestopil mejo spoštovanja pravic drugih, saj je vedoma in namerno zapisal neresnične žaljive trditve. Obravnavani tviti so po mnenju sodišča žaljivi že sami po sebi, ne glede na to, kdo bi jih zapisal, s kakšnim namenom in na koga se nanašajo. Kot še izhaja iz prvostopenjske sodbe, je sodišče ugotovilo, da je Janša sporne trditve objavil ob zavedanju, da njihova vsebina ni resnična ter da bo objavljena informacija doživela velik odziv javnosti. Janša se je na sodbo pritožil, a s pritožbo torej ni uspel, s čimer je sodba postala pravnomočna.
Ob prvostopenjski sodbi je Janša razburil zlasti sodno javnost, saj je v odzivu nanjo navedel, da "gre za prakso sodišča v Velenju, ki je napakirano s klientelistično paleto članov ali simpatizerjev Socialnih demokratov in ki izreka sodbe brez obravnav in brez možnosti obrambe". Na te besede se je odzvalo več sodnih institucij oziroma organizacij, tudi Vrhovno sodišče, Sodni svet in Sodniško društvo. Slednje je med drugim izpostavilo, da je izjava tedanjega premierja Janše "nedopustno omalovažujoča do sodnikov omenjenega sodišča oz. do sodišča kot temeljne institucije pravne države," je še poročala Slovenska tiskovna agencija.