Število okužb s koronavirusom je v zadnjih nekaj tednih v Sloveniji naraščalo. V povprečju je bilo v zadnjem tednu okoli 1565 novih potrjenih primerov okužbe, beležijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), včeraj na primer 1.829. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 75 bolnikov, na intenzivnih pa devet. Skupno je bilo v sredo hospitaliziranih 319 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je šest več kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v torek s potrjeno okužbo skupno 16 bolnikov, kar je tri manj kot dan prej.
Član posvetovalne skupine za covid-19 pri NIJZ Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete je na Twitterju napovedal, da se bo poletni epidemični val počasi umiril. Po njegovih besedah se reprodukcijsko število širjenja okužb zmanjšuje, po modelskih napovedih bomo konec julija tako dosegli vrh okužb. "Kaj se bo zgodilo potem, je še nejasno. Ena možnost je, da bomo ostali na platoju in bo naraščanje počasnejše, druga pa, da se bodo krivulje obrnile navzdol," je navedel.
Po besedah predsednice Zdravniške zbornice Slovenije in infektologinje Bojane Beović bo hitrost dosega vrha odvisna od imunosti prebivalcev, ki ni znana v celoti. Spomnila je, da na širjenje epidemije covida-19 vpliva tudi poletni način življenja, šolske počitnice in dopusti.
Ob poletnem valu okužb se v Sloveniji širita podrazličici omikrona BA.4 in BA.5. Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so STA sporočili, da se v Sloveniji obe podrazličici po zadnjih podatkih pojavljata v več kot 95 odstotkih vseh analiziranih vzorcev.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Zelo podobno prehladu
Glede na podatke iz Združenega kraljestva so simptomi bolezni ob okužbi z omenjenima različicama zelo podobni prehladu, je poudarila infektologinja Beović. O vročini je poročala le tretjina obolelih, večina pa o nahodu, zamašenem nosu, kašlju, hripavosti, glavobolu in utrujenosti. "Izguba voha in okusa, kar je bilo značilno v prejšnjih valovih, je bistveno manj pogosta," je dodala. Navodila posameznikom, ki bolezen prebolevajo blago, so podobna kot v primeru prehlada, če se stanje poslabša, pa je potrebna zdravniška pomoč. Ob tem je pojasnila, da je stanje v bolnišnicah zaskrbljujoče, saj je s koronavirusom okuženih veliko bolnikov, ki se sicer zdravijo zaradi drugih zdravstvenih težav. "To predstavlja precejšnje breme, ker je treba te bolnike ločiti od ostalih, ki so v bolnišnici," je opomnila.
Pri nekaterih bolnikih covid-19 poslabša osnovne kronične težave, manjši delež pa jih še vedno zboleva tudi za covidnimi pljučnicami, ki so bile sicer bolj pogoste pri prejšnjih različicah virusa.
Trenutno je v bolnišnicah na covidnih oddelkih 313 ljudi, od tega jih ima vodilno diagnozo covid le 91, vsi ostali imajo drugačno glavno diagnozo. V intenzivnem oddelku s covidom leži 19 pacientov.