Kaj bo s covidom?

Bešič Loredan: "Ni izrednih razmer, ni izrednega stanja, ni posebnega poudarka na covid-19"

J.P.
6. 7. 2022, 09.44
Posodobljeno: 6. 7. 2022, 10.50
Deli članek:

Predstavniki ministrstva za zdravje z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom na čelu in predstavniki Nacionalnega inštituta za javni zdravje (NIJZ) so predstavili vlogo ministrstva za zdravje pri obvladovanju epidemije covida-19.

Bobo
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan

Minister za zdravje Danijel Bašič Loredan je oznanil ustanovitev Nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet, ki bo vodila sprejem in obravnavo covidnih pacientov. Kot je pojasnil, gre za skupino strokovnjakov, ki bo pokrila vsa področja zdravstvenega sistema in se bo sestajala tedensko.

Prva jasna navodila, kako obravnavati covid-19 pozitivne paciente in tiste z za okužbo značilne simptome, gre pričakovati jutri.

S covidom-19 bomo živeli, je poudaril Matjaž Jereb. Zato je na nas, da uporabimo vsa orodja za obvladovanje bolezni.

Kot je še poudaril minister, je na ministrstvu za zdravje, da zagotovi ustrezne kapacitete in pomiri ljudi. Njihov namen je, da covid-19 umestijo v obstoječi zdravstveni sistem, in da sporočijo, da so pripravljeni tudi na najbolj črni scenarij. Razmere so sicer trenutno pod nadzorom.

V primeru črnega scenarija bo odločevalsko vlogo imelo ministrstvo za zdravje, je poudaril in dodal, da so v ospredju pacienti.

Epidemijo bo torej vodila stroka - tako na strani ministrstva za zdravje kot tudi na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Poudaril je še, da bodo enakovredno in enakopravno obravnavno pacientov v sistemu. »Ni izrednih razmer, ni izrednega stanja, ni posebnega poudarka na covid-19,« je dejal in dodal, da je strokovna pot edina, ki jo bodo zagovarjali.

Organizacija stroke

Kot so pojasnili sodelujoči na tiskovni konferenci, bosta delovali dve delovni strokovni skupini ena v okviru Ministrstva za zdravje, druga desetčlanska interdisciplinarna v okviru NIJZ. Obe skupini se bosta tedenski srečevali in sodelovali. Vseh deset strokovanjkov, ki bo sodelovalo v skupini NIJZ bo imelo še svoje podskupine v katerih bodo sodelovali strokovnjaki s področja, ki ga bo posamezna skupina pokrivala. 

Trenutno stanje 

Mario Fafangel je pojasnil v kakšnem stanju se trenutno nahaja epidemija. Kot je dejal je Slovenija pri razvoju zadnjega vala kakšen teden za nekaterimi evrospkimi državami, kar nam omogoča, da vidimo, kaj nas čaka in se lahko ustrezno pripravimo. Trenutno prevladujoči podvarianti Omikrana sta BA.4 in BA.5. "Včeraj je bilo potrjenih 1470 primerov, kar pomeni, da se epidemija še širi, a hudih potekov bolezni ni toliko kot jih je bilov preteklosti.  Hvala imunosti, ki smo jo pridobili.", je dejal Fafangel.

Premeščanje bolnikov

Ostaja ideja enotnih bolnišnic, je poudaril Robert Carotta. Sam sistem bo po novem »zapeljan malo bolj regionalno«. Vsak bolnišnica bo morala zagotoviti določen odstotek svojih kapacitet za COVID bolnike. Ko bo določena bolnišnica presegla svoj odstotek, bodo covidne bolnike začeli premeščati. 

V DSO-jih preventiva

V jeseni računajo na preventivno, ki jo bodo zagotavljali tudi s cepljenjem, ne le proti covidu-19, temveč tudi pljučnici, je povedala Tanja Petkovič. Stanovalcem v domovih za starejše občane bodo skušali zagotoviti čim bolj normalno življenje in čim manj zdravstvenih zapletov.

Dve tretjini

Ta trenutek glede zdravil ni krize, je poudaril Matjaž Jereb, tako nespecifičnih kot specifičnih. Nova, denimo paxlovid, še pričakujejo, čeprav podatkov o količini trenutno ni. Dobava slednjega je trenutno v fazi realizacije.

Jereb je povedal še, da sta dve tretjini hospitaliziranih bolnikov na covidnih oddelkih tam zaradi drugih zdravstvenih težav, preostanek pa zaradi virusne okužbe. Bolnikov s pljučnicami je v tem valu zelo malo. 

Gre sicer za starejše bolnike s pridruženimi boleznimi.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu