Pozabljena zadeva Patrija

Na mariborskem sodišču dočakali Walterja Wolfa, ki pa se nima namena vračati

S.R./STA
13. 5. 2022, 13.30
Deli članek:

Walter Wolf se na maroborskem okrožnem sodišču zagovarja zaradi očitkov o pranju denarja v odmevnem poslu z oklepniki, tako imenovani zadevi Patria.

STA
Walter Wolf (fotografija je arhivska).

Od predobravnavnega naroka v primeru pranja denarja, povezanega z zadevo Patrija, so minila že skoraj štiri leta. Takrat, oktobra 2018, se je poslovnež slovenskih korenin Walter Wolf izrekel za nedolžnega, začetek glavne obravnave pa so v naslednjih mesecih in letih vztrajno prestavljali. Wolfa so danes vendarle dočakali na mariborskem okrožnem sodišču, kjer mu je tožilstvo predstavilo obtožnico, na kar je odgovoril: "Nimam se kaj zagovarjati."

Sodna saga v zadevi, ki se nanaša na dejanja iz leta 2007, je bila preložena večinoma zaradi Wolfove odsotnosti, ki je v zadnjih letih razpet med Kanado in Mehiko, soočal pa naj bi se tudi z resnimi zdravstvenimi težavami. Konec lanskega leta izdelano izvedensko mnenje je sicer pokazalo, da je 82-letni Wolf z določenimi omejitvami sposoben za sojenje. Specializirano državno tožilstvo v Mariboru rojenemu poslovnežu očita kaznivo dejanje pranje denarja, za kar je zagrožena kazen do pet let zapora. Sodeloval naj bi namreč pri prikrivanju izvora 2,3 milijona evrov, ki jih je finska družba Patria domnevno namenila za podkupovanje uradnih oseb v Sloveniji, da bi pridobila posel z oklepniki.

Kot izhaja iz obtožnice, ki jo je na sodišču predstavil tožilec Iztok Krumpak, je Patria nakazala 3,6 milijona evrov avstrijskemu podjetju RHG Wolfovega dolgoletnega poslovnega partnerja Hansa Wolfganga Riedla, ta pa je nato nakazal 2,3 milijona evrov Wolfu. Ta je nato vrnil 900.000 evrov nazaj Riedlu, ki jih je potem domnevno nakazal slovenskemu gospodarstveniku in politiku Jožetu Zagožnu. Preostanek, torej 1,4 milijona evrov, naj bi Wolf zadržal zase in "opral" prek svojih podjetij in bančnih računov.

Pozivajo k ustavitvi postopka

Wolf je te navedbe danes na kratko označil za "bedarije". Njegovi zagovornici pa sta pozvali sodišče k ustavitvi sodnega postopka. Odvetnica Anita Peček Stramšak je ponovno podvomila v pristojnost mariborskega sodišča za ta primer, saj dejanje, ki se očita obtoženemu, ni bilo storjeno na ozemlju Slovenije, Wolf pa ni več slovenski državljan in v tej državi nima niti začasnega niti stalnega prebivališča.

V zadnjih letih ima po njenih besedah tudi resne zdravstvene težave, zato so potovanja na sodišče, ki mu vzamejo več dni, zanj zelo veliko breme. "Gre za popolnoma neracionalen postopek. V Republiki Sloveniji ni nastala nobena škoda," je dodala odvetnica Cvetka Žirovnik. Obramba je zato ponovno pozvala k ustavitvi postopka, tožilec Krumpak pa je spomnil na izvedensko mnenje, ki potrjuje obtoženčevo sposobnost za sojenje.

Nima se namena vračati

Predsednica sodnega senata Danila Dobčnik Šošterič je pojasnila, da je obtožnica pravnomočna, glede ugovorov obrambe pa se je že opredelil izvensodni senat, zato je nadaljevala z glavno obravnavo. Naslednjo obravnavo, na kateri naj bi zaslišali prve predlagane priče, je razpisala za konec avgusta, čeprav je Wolf v sodni dvorani povedal, da se nima več namena vračati v Slovenijo. Odvetnica Peček Stramšak je pojasnila, da se ta mesec vrača v Mehiko, kjer trenutno živi in se zdravi, zato se bo pred koncem letošnjega leta težko vrnil v Slovenijo.

Na predobravnavnem naroku je Wolf označil celoten postopek kot velik konstrukt ter zanikal, da bi naredil karkoli protizakonitega. Po navedbah tožilstva naj bi tekel kazenski postopek zoper njega tudi v Avstriji, a Wolfova obramba trdi, da je bil ta že ustavljen in pravnomočno zaključen v njegovo korist.