V zraku nova stavka

Janševa vlada se namesto s težavami raje ukvarja s predvolilno kampanjo in blatenjem

S.R./STA
22. 3. 2022, 13.04
Posodobljeno: 22. 3. 2022, 13.48
Deli članek:

Reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva ne izključujejo možnosti ponovne stavke. Ocenjujejo namreč, da se vlada Janeza Janše izmika, težave pa prelaga na prihodnjo vlado.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Reprezentativni sindikati v pogajanjih glede ureditve plačnih nesorazmerij z vladno stranjo še naprej ne najdejo skupnega jezika. Zadnja neuspešna pogajanja potekajo vse od konca januarja, ko je v medijih prvič završalo, da so se z vlado o izdatnem povišanju plač dogovorili zdravniki in zobozdravniki, vlada pa je pozneje končno tudi v njihovem primeru pripravila pogajalska izhodišča. Pogajanja so hitro propadla, reprezentativni sindikati pa so 16. februarja izvedli prvo stavko. 

Kot je na današnji novinarski konferenci spomnila predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič, so sindikati na vladno stran takoj po stavki naslovili svoj predlog za razrešitev stavkovnih zahtev. Vladna stran pa je odgovorila, da nima mandata za približevanje zahtevam sindikatov, med drugim po zvišanju plač in sprejetju standardov in normativov, je dejala.

"Vladna nepripravljenost za dogovor jasno kaže, da politiki ni mar za zaposlene v teh dejavnosti in da bo morala prevzeti odgovornost za posledice," reprezentativni sindikati navajajo v sporočilu za javnost. Ob tem ocenjujejo, da se vlada namesto s soočanjem s težavami tistih, ki so bili v epidemiji covida-19 še posebej obremenjeni, raje ukvarja s predvolilno kampanjo in blatenjem vsakogar, ki se ji zdi moteč.

V zraku je stavka

Predsednik Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije Aleksander Jus je izrazil ogorčenje nad odnosom vlade in nerazumevanje, zakaj zdravstveno ministrstvo še ni sprejelo standardov in normativov za zaposlene v omenjenih dejavnostih. Po njegovih besedah je bil dokument pripravljen že pred dvema letoma.

Ilešič Čujovičeva je pojasnila, da so predlogi reprezentativnih sindikatov še vedno na pogajalski mizi in da bodo z vlado skušali voditi dialog. Zaostrovanje sindikalnih aktivnosti pa bo odvisno od vladne strani, ki je sindikatom na zadnjih pogajanjih 8. marca posredovala spremenjen predlog. Poudarila je, da predlog ni pomenil nobenega premika k izpolnitvi sindikalnih zahtev. "V zraku je ves čas tudi stavka, ki si je ne želimo, je pa sredstvo, s katerim lahko vsaki oblasti pokažemo, da mislimo resno," je opomnila.

Predsednik Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam Vladimir Lazić pa je ministrstvu za zdravje oziroma vladi očital, da želi ustvariti navidezen konflikt med zaposlenimi v zdravstvu in socialnem varstvu. "Naš predlog, ki smo ga poslali, vključuje tudi mlade zdravnike in zobozdravnike," je dejal.

Ilešič Čujovičeva je spomnila, da je v prvem krogu pogajanj, ki se je zaključil novembra, brez dviga plač ostalo več kot 13.000 zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu, še več zaposlenim pa se je plača dvignila za le en plačni razred. Sindikati so takrat namreč pristali na zvišanje plač le nekaterim zaposlenim, ob zagotovilu vlade, da se bodo o dvigu plač spet pričeli pogovarjati 15. januarja, kar se ni zgodilo.

Po njenih besedah so brez dviga plač ostali številni profili zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu, ki so bili v času epidemije covida-19 v "prvih bojnih vrstah".

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu