Pričakovanega sproščanja ukrepov torej danes še ne bomo dočakali, saj vladni odloki v veljavo stopijo šele dan po objavi v uradnem listu, vlada pa na včerajšnji seji v nasprotju s pričakovanji o tej točki sploh ni odločala. Kot je razvidno s sporočila za javnost, ki ga je Urad vlade za komuniciranje (Ukom) na spletišču vlade objavil po zaključku dopisne seje, točk o sproščanju ukrepov včeraj zvečer sploh niso uvrstili na dnevni red.
Po informacijah vlade je razlog za zamudo ta, da se je premier Janez Janša včeraj mudil v Bruslju, kjer se je udeležil neformalnega zasedanja voditeljev članic Evropske unije o ukrajinski krizi. A naj bi imeli tudi posamezni ministri različne poglede na prihajajoče sproščanje. Eni, kot je denimo minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, naj bi namreč predlagali obsežnejše sproščanje, ki bi se v večji meri dotaknilo tudi gostincev in storitvenega sektorja nasploh. Kot smo sicer že poročali, je strokovna skupina za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar vladi predlagala ukinitev pogoja PCT v trgovinski dejavnosti, pa tudi v bankah, poštah, upravnih enotah in javnem prometu, saj so stiki med posamezniki v teh dejavnostih kratkotrajnejši. Ob nadaljnjem spotovanju omejitve števila gostov na vrtovih oziroma terasah gostinskih lokalov bi lahko bili ukinitve pogoja PCT deležni tudi gostinci, a izključno na zunanjih površinah. Počivalšek na drugi strani predlaga, da bi se obratovalni čas lokalov podaljšal do polnoči ter da bi vrata znova odprli nočni klubi in diskoteke, kjer pa da naj se ohrani obveznost izpolnjevanja pogoja PCT.
»Čim prej in v čim širši obliki«
Da večje sproščanje pričakujejo tudi v storitvenem sektorju, je včeraj za Odmeve na TV Slovenija poudaril tudi predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Blaž Cvar. Dejal je, da »po skoraj dveh letih ukrepov in omejitev, gostinski lokali smo v tem času bili več kot devet mesecev celo zaprti, povsem upravičeno pričakujemo, da se nemudoma odpravijo vsi nepotrebni ukrepi, ki to in tudi vse ostale storitvene panoge omejujejo pri poslovanju.« Pričakujejo sprostitev »čim prej in v čim širši obliki,« je dejal Cvar ter spomnil, da od lanskega poletja »škodo, ki pri tem nastaja, ne nadomeščajo tako imenovani ukrepi PKP.« Cvar je dejal še, da so bili gostinci več čas krize solidarni in so ukrepe upoštevali, zdaj, »ko vidimo, da tudi v ostalih državah sproščajo te ukrepe, pričakujemo, da vendarle tudi pri nas storimo podobno.«
Sicer pa je ena večjih sprememb, ki jih ima na mizi vlada, tudi ukinitev izdajanja karanten, pri čemer bi se odgovornost za obveščanje o visoko tveganih stikih prenesla na posameznika, covid-19 pa po navedbah epidemiologa Maria Fafangla ne bi bila več karantenska bolezen. Imunolog Alojz Ihan je medtem v torek pojasnil, da so vladi v razmislek predlagali tudi odpravo zaščitnih mask vsaj v razredih med poukom.
Zaenkrat torej še ni jasno, kdaj in v kakšnem obsegu bi do sproščanja lahko prišlo. Več bo znanega po današnji redni seji vlade, ki se bo začela ob 16. uri.