Ali stavba Drame lahko zdrži močan potres

Minister Simoniti zakuhal še eno: spet se vrstijo pozivi k njegovemu odstopu

Polona Krušec
24. 11. 2021, 10.31
Posodobljeno: 24. 11. 2021, 12.53
Deli članek:

Kako je mogoče, da se ministru za kulturo Vasku Simonitiju uspe (za)držati na funkciji po tem, ko so ga praktično vsa kultura in njeni najvidnejši predstavniki, na čelu z aktivom delavk in delavcev s področja, ki ga njegov resor zajema, označili za »nespodobnega in škodljivega«? Preživel je tudi interpelacijo.

Bobo
Vaska Simonitija pozivajo k odstopu.

Ivan Valtl
Igor Samobor ni več ravnatelj SNG Drama.

LMŠ, SD, Levica in SAB so jo proti njemu vložile na začetku tega leta. Večina opozicije mu je očitala nesposobnost ter neambicioznost, s čimer naj bi »zatrl sleherni up, da se v Sloveniji v kulturi sploh izplača delati«.

Ena od večjih kritik, ki so jo izpostavili predlagatelji interpelacije, je bila, da je med korono socialno ogrozil približno 1400 ljudi, delujočih v avdiovizualni industriji, večinoma samozaposlenih in samostojnih podjetnikov, saj ni poskrbel, da bi bili tudi oni deležni finančnih ukrepov za blažitev posledic epidemije.

Simoniti je interpelacijo uspešno prestal. Za njegovo razrešitev je glasovalo 43 poslancev predlagateljic LMŠ, SD, Levice in SAB, pa tudi trije iz koalicijske SMC in en iz Desusa. Z glasom proti pa je ministra podprlo 40 poslancev iz koalicijskih SDS, NSi in SMC ter SNS in en iz Desusa.

Neodobravanje Simonitija so s protesti pred stavbo kulturnega ministrstva večkrat izrazili tudi delavke in delavci iz kulture. Nekateri so simbolno pred ministrstvom celo ležali na tleh. Njihovo sporočilo je bilo, da ekipa ministra Vaska Simonitija povzroča »nepopravljivo škodo umetnosti in kulturi«. Večkrat so izpostavili, da spodbuja sovraštvo do vrhunske umetnosti in kulture v Sloveniji, menjuje ključne kadre v javnih institucijah, kjer naj bi »politično nameščali strokovno vprašljive osebe«, in da ne izvršuje rednih delovnih obveznosti, kot so projektni razpisi.

Samobor je pika na i

Zdaj pa je v kulturnih in drugih krogih dokončno »počilo«, in so pozivi za Simonitijev odstop s čela kulturnega resorja še glasnejši. V ponedeljek je namreč po osmih letih odstopil Igor Samobor, ravnatelj Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Drama Ljubljana, temeljnega slovenskega gledališča, prav zaradi Simonitija.

Med drugimi so se na ta dogodek odzvali v društvu Asociacija, društvu nevladnih organizacij in posameznikov na področju kulture. Povedali so, da v kulturi spremljajo celotno dogajanje v sektorju in jih zadnja novica o odstopu ravnatelja SNG Drama, s katero sodelujejo tudi samozaposleni v kulturi, zelo skrbi. »Dogajanje potrjuje, da se odločitve v sektorju sprejemajo popolnoma brez dialoga, hkrati pa minister Simoniti izvršuje številne strateške in operativne spremembe, ki so za sektor škodljive. V nevladnem sektorju smo bili med vsemi nemara deležni najhujših napadov, vse od dogajanja na Metelkovi 6, nezakonitih odločb za samozaposlene v kulturi, negativnih sprememb na medijskem razpisu do nedavnega zelo visokega znižanja sredstev za NVO v kulturi in še bi lahko naštevali. Stanje je že vsaj eno leto alarmantno, zadnji dogodki pa kažejo, da se nedialoška in pogosto radikalna politika v kulturi očitno še ne bo zaključila,« so izjavili v Asociaciji.

Tudi Levica je zaskrbljena. Odstop Igorja Samoborja jih žalosti in obenem jezi. »Kot pojasnjuje direktor v odstopu, je ta gesta posledica ignorantskega, vzvišenega in nespoštljivega odnosa ministra za kulturo Vaska Simonitija (tudi) do naše kulturne ustanove. Tako obnova stavbe SNG Drama Ljubljana kakor skrb vzbujajoče stanje v slovenski kulturi nista nič novega, vlečeta se že več let, vendar se je v zadnjih dveh letih situacija zaostrila do te mere, da se nekateri naši umetniki preusmerjajo v druge poklice, drugi živijo pod pragom revščine, nevladne organizacije zapirajo svoja vrata, direktor nacionalnega gledališča pa odstopa s položaja, saj minister Simoniti ni sposoben dialoga z njim in ga o korenitem rezu že odmerjenih sredstev za dolga leta načrtovano in nujno potrebno obnovo za slovensko umetnost in kulturo ključne zgradbe niti ne obvesti,« je komentar omenjene stranke.

Dodajo, da je vodenje kulturnih ustanov in nevladnih organizacij s področja kulture v teh razmerah nezavidljivo težko, »kar pa se zdi, kot bi ne zadevalo resornega ministrstva glede na njegovo (ne)komuniciranje in nesposobnost dialoga s sektorjem. V Levici zato menimo, da bi bil za slovensko kulturo in umetnost trenutno mnogo bolj ustrezen in koristen takojšen odstop ministra Simonitija.«

Zakaj je odstopil

Igor Samobor je v odstopni izjavi zapisal, da je razlog za to odločitev po osmih letih, odkar vodi to institucijo, nespoštovanje zavez glede prenove gledališke hiše. Glavne očitke je naslovil na zdajšnjega ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki naj bi dosedanja dogovarjanja glede financiranja prekinil.

Samobor v sporočilu za javnost navaja, da se je v osmih letih njegovega mandata na ministrstvu za kulturo zvrstilo šest ministrov, a so kljub pogostosti menjav priprave na sanacijo Drame potekale brez prekinitev. Med letoma 2014 in 2020 so uredili predprojektno nalogo, razpisali anonimni mednarodni arhitekturni natečaj, na katerem je mednarodna komisija strokovnjakov izbrala rešitev biroja Bevk Perović arhitekti, leta 2017 so kupili prostore skladišča v Nemški hiši. Leta 2019 so z ministrstvom za kulturo podpisali triletno pogodbo o financiranju projektiranja. »Kljub dejstvu, da smo vse zaveze in postavke pogodbe o financiranju projektiranja prenove Drame vestno realizirali, je minister Simoniti financiranje prekinil.«

Vsi sodelujoči od takrat delujejo pro bono, ker se zavedajo, da odlašanje prenove zgradbe lahko pomeni tudi prekinitev delovanja SNG Drame kot gledališča. »Minister je hkrati brez posveta s stroko posegel v projekt in med drugim zahteval, da se iz projekta izključijo tri leta pred tem kupljeni prostori Nemške hiše. V želji po nadaljevanju postopkov smo z ekipo sodelavcev na vse te samovoljne intervencije pristajali,« je Samobor zapisal v odstopni izjavi.

Simoniti se jim ni javljal

V nadaljevanju je povedal še, da kljub zahtevani prilagoditvi projekta zelene luči za nadaljevanje projektiranja niso dobili. Dobili niso niti dovoljenja za oddajo vloge za gradbeno dovoljenje. »Gradbeno dovoljenje pa je prvi pogoj za pripravo dokumentacije, ki je podlaga za vse nadaljnje postopke in tudi za izračun dejanske vrednosti investicije,« je opozoril.

Ob tem Samobor še navaja, da je Simoniti zahteval revizijo projekta. »Revizija je bila opravljena, vendar rezultatov septembra zaključene revizije še vedno nimamo. Ministra sem prosil za sestanek na temo gradnje. Odgovora nisem dobil,« je povedal Samobor.

Če se komu kaj zgodi …

Odstopljeni ravnatelj je za naš časnik povedal, da ga je pri odločitvi, ko jim je sporočil, da ne bo več vodil gledališča, podprla tako uprava kot večina ansambla. »Kako se bodo v Drami stvari sukale od zdaj naprej, pa ne znam povedati,« je dejal. Povedal je še, da zaposlene v SNG Drama skrbi stanje objekta, v kakršnem je. »Vsi zaposleni že dolgo spremljajo agonijo stavbe gledališča, njeno prostorsko stisko. Po potresih na Hrvaškem je bilo seveda mnogo vprašanj, ali stavba lahko zdrži podoben potres pri nas. Odgovor smo dobili, ko smo dali preveriti statično odpornost zgradbe. Stanje prizidka je resnično problematično. Odgovor ministra na omembo teh težav je bil, da se ve, kdo je odgovoren, če se komu kaj zgodi. Mislil je direktorja,« je povedal Samobor.

Kako slabo je z objektom, so po Samoborjevih besedah opozarjali že mnogi pred njim, »žal se ministrstva kot našega delodajalca to ne dotakne dovolj. Ne samo zdajšnje ekipe, večine prejšnjih sestav tudi. Gibljemo se v območju še prenašljivega in tudi za zdaj še dovolj varnega. Kot gledališče smo pa zavezani svojim gledalcem, programu in seveda tudi zaposlenim.« Povedal nam je, da je nemalokrat pomislil, da je morda celo on osebno tisti faktor, ki zavira odločitve ministra. »Zato se z veseljem umikam, če bo to pospešilo prenovo zgradbe. Seveda bom, kot sem tudi do zdaj, natančno preverjal, ali se bo denar za gradnjo v resnici stekal v gradbeno jamo,« napoveduje.

Aroganten minister

Samobor se pridružuje mnenjem iz kulturnih in drugih krogov po odstopu Simonitija. »Mislim, da je bilo narejene izjemno veliko škode. Največji proračun, menda. Za katerega pa v resnici nihče ne ve, kam se steka. Vsi se namreč pritožujemo. Muzej sodobne zgodovine je samo eden od sifonov za odtekanje denarja,« pravi ravnatelj v odhajanju. Tako se mu je Simoniti zameril: »Dojemam ga kot arogantnega ministra, ki želi biti vseveden, hkrati pa tudi kot prestrašenega 'aparatčika'.«

Te dni ga od povsod dosegajo odzivi na njegovo potezo. Zanje pravi, da so pozitivni in razumevajoči. »Celo solze so bile vmes. Pričakujem pa, da se bo glavna povodenj, ki jo bo seveda v lastni obrambi sprožilo ministrstvo, kmalu začela, in samo upam, da lahko zadosti dolgo držim sapo,« je povedal na koncu našega klepeta.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu