Samotestiranje veljavno tudi za obšolske dejavnosti

Vlada sprejela spremembe: javne prireditve na prostem vendarle dovoljene

S.R./STA
12. 11. 2021, 11.24
Posodobljeno: 13. 11. 2021, 08.51
Deli članek:

Vlada je na dopisni seji potrdila, da bo samotestiranje trikrat tedensko obvezno za vse učence, a bo rezultat testa veljal tudi za obšolske dejavnosti.

Twitter/Vlada Republike Slovenije
Janševa vlada je spremembe potrdila na dopisni seji.

Kot je že na četrtkovi novinarski konferenci napovedal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec, se je vlada odločila, da bo samotestiranje, ki bo potekalo trikrat tedensko, obvezno za prav vse učence in dijake. Izjema bodo le učenci in dijaki s posebnimi potrebami, ki se bodo lahko samotestirali tudi doma, če se iz objektivnih razlogov v šoli ne bodo mogli. Sprva je bilo predvideno, da bo nov režim samotestiranja začel veljati s ponedeljkom, a je vlada začetek prestavila na sredo. Učenci in dijaki, ki se ne bodo želeli samotestirati ali nositi mask, se bod izobraževali na daljavo. Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom je vlada Janeza Janše spremenila na dopisni seji. 

Odlok določa tudi, da bodo za učence osnovne šole starši oziroma skrbniki podali predhodno pisno soglasje oziroma nesoglasje k izvajanju samotestiranja.

Velja tudi za obšolske dejavnosti

Vlada prav tako določa obvezno izdajo potrdila v primeru presejalnega testiranja s hitrim antigenskim testom ter razširja vrsto oseb pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, ki lahko napotijo osebo na testiranje s testom PCR s tem, da se upošteva predpis, ki ureja mikrobiološke raziskave.

Kot je s spremembami odloka v petek še določila vlada, za učence, dijake, otroke in mladostnike ter za študente oziroma udeležence izobraževanja odraslih hitri test za samotestiranje, ki ga opravijo zaradi izvajanja vzgojno-izobraževalnega programa oziroma študija, šteje za izpolnjen pogoj PCT za udeležbo v obšolskih dejavnostih.

Sicer pa je med novostmi, ki jih je vlada določila z zadnjo spremembo odloka, tudi obvezno upoštevanje priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje glede prezračevanja prostorov.

Ne pripada jim nadomestilo zaradi višje sile

Pri starših, ki se bodo odločili, da se njihov otrok ne bo samotestiral v šoli in se bo posledično šolal na daljavo, ni izpolnjen pogoj t. i. višje sile pri obveznosti varstva otrok, pojasnjujejo na ministrstvu za delo. Če bo starš želel ostati z otrokom doma, se bo zato moral z delodajalcem dogovoriti o drugi podlagi za odsotnost z dela.

Po navedbah ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v takšnih primerih ni mogoče slediti razlagi, da je pri delavcu višja sila povzročila obveznost varstva otroka, kot jo predvideva zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva. Ni namreč podana zunanja objektivna okoliščina nemožnosti institucionalnega varstva, hkrati pa v tem primeru tudi niso izpolnjeni vsi elementi višje sile, kot so določeni v obligacijskih razmerjih, pojasnjujejo na ministrstvu.

Šolanje na daljavo zaradi odločitve staršev o netestiranju otroka s hitrimi testi za samotestiranje namreč ni "zunanji dogodek, nepričakovan dogodek ali dogodek, ki se mu ni mogoče izogniti ali ga odvrniti". Nezmožnost institucionalnega varstva je v takšnem primeru posledica odločitve staršev in ne višje sile zaradi zunanje objektivne okoliščine, so pojasnili.

Druge spremembe

Z odlokom bo po novem določeno tudi, da pogoja PCT ni treba izpolnjevati uporabnikom storitev uresničevanja individualne verske duhovne oskrbe, obenem pa je odpravljena izjema za verske uslužbence, po kateri jim pri opravljanju individualne duhovne oskrbe ni treba uporabljati zaščitne maske.

Kongresna in sejemska dejavnost se lahko izvaja na odprtih površinah in v zaprtih prostorih pod pogojem, da udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT in ob uporabi zaščitne maske, med udeleženci pa mora biti zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra. Pri sejemski dejavnosti je treba zagotoviti enosmerno gibanje obiskovalcev.

V spremenjenem odloku je vlada določila tudi odgovorno osebo za preverjanje pogoja PCT v trgovskih centrih. To je upravnik oziroma lastniki, solastniki in najemniki poslovnih prostorov, ki poslujejo v sklopu trgovskega centra.

Dovoljeno tudi na prostem

Javne kulturne prireditve bodo dovoljene tudi na odprtih površinah. Kot je navedeno v odloku, so "javne kulturne prireditve dovoljene izključno s sedišči, in sicer v zaprtih javnih prostorih oziroma na odprtih površinah, če udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT ob uporabi zaščitnih mask, pri čemer mora biti med udeleženci v primeru fiksnih sedišč eno sedišče prosto, v primeru postavljenih sedišč pa najmanj 1,5 metra razdalje med postavljenimi sedišči." Ob tem strežba in uživanje hrane in pijače udeležencev na javnih kulturnih prireditvah nista dovoljena, navedeno pa ne velja za nastopajoče, ki sicer morajo izpolnjevati pogoj PCT.

Starost znižana na 12 let

Vlada je spremenila tudi odlok, ki ureja pogoje vstopa v državo. Sprejela je dve ključni spremembi, in sicer se starost otroka, ki lahko vstopi v Slovenijo brez pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) v spremstvu ožjega družinskega člana, se uskladi z Odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 in se z dopolnjenih 15 let zniža na 12 let. Hkrati so izrecno določili, da hitri test za samotestiranje ne velja kot dokazilo za vstop v Slovenijo. Izpolnjevanja pogoja testiranja torej ni mogoče dokazovati s testom HAG za samotestiranje.