Vršilec dolžnosti direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta.
STA sicer letos javno službo opravlja brez državnega plačila. Stečaju se je doslej sicer uspela izogniti tudi s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Kljub temu se je znašla v hudi finančni stiski, zaradi negotovih razmer pa jo je v minulih mesecih zapustilo precej zaposlenih.
Na današnji novinarski konferenci sta tako Urbanija kot Kadunc izrazila zadovoljstvo ob podpisu pogodbe. Urbanija je bil ob tem kritičen do nekdanjega vodstva STA, ki je po njegovem mnenju "zaposlene izkoriščalo v poskusih, da bi se izigralo zakonska določila".
Urbanija je še pojasnil, da je STA s podpisom pogodbe dobila sredstva v višini dobrih dveh milijonov evrov, kar pomeni, da je financiranje pokrilo tudi že pretekle mesece letošnjega leta, ko je STA bila brez državnega financiranja.
Kadunc je ob tem dejal, da podpis pogodbe omogoča normalno financiranje in s tem tudi dejavnost STAja do konca letošnjega leta, nekaj denarja pa bo ostalo še tudi za prihodnje leto. Nekaj stvari sicer ostaja še nedorečenih, zapletlo se je predvsem pri foto servisu STA, a je po Kadunčevih besedah pomembno to, da se bodo te stvari zdaj lahko v miru reševale. "V interesu vseh je, da imamo dobro javno tiskovno agencijo, ki je, zaradi majhnosti trga, podprta tudi z javnim denarjem," je še zaključil Kadunc.
Zadovoljni tudi zaposleni, a še vedno previdni
Na podpis pogodbe so se odzvali tudi zaposleni pri STA. Sklenitev pogodbe pozdravljajo in spominjajo, da bo STA tako prejela sredstva, "ki ji pripadajo po dveh zakonih." "Določene rešitve ostajajo sporne in še vedno menimo, da bi lahko posredno vplivale na uredniško avtonomijo in poslabšale finančni položaj agencije, sploh če bi to pomenilo trajno spremembo poslovnega modela," opozarjajo in dodajajo, da bodo, če se bodo spremembe izkazale za škodljive "vztrajali pri ustreznih popravkih, ki nam bodo omogočili nemoteno in kakovostno delo."
"Cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, pa je zelo visoka. Zapustila nas je vrsta odličnih sodelavcev, agonija je ogrozila kakovost agencijskega servisa, ki ga zagotavljamo javnosti, ustavila številne razvojne projekte in nas nenazadnje psihično izčrpala. Pričakujemo, da so tovrstni povsem nepotrebni pritiski na STA končani," so dodali.