Porast respiratornih obolenj med otroki

"Ena generacija ni prišla v stik z virusi, zdaj pa se okužujejo"

G.G.
28. 9. 2021, 12.56
Posodobljeno: 28. 9. 2021, 14.46
Deli članek:

Na pediatrični kliniki raste število otrok, ki zaradi respiratornih obolenj potrebujejo intenzivno nego. Glavna težava je pomanjkanje kadrov.

Dreamstime
Fotografija je simbolična
"Zaenkrat skušamo z obstoječim kadrom ohranjati ves program," je pojasnil Homan.

Infekcijska klinika v Ljubljani je polno zasedena, prav tako je močno obremenjena pediatrična klinika. Pred novinarje je zato danes stopil namestnik predstojnika pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Homan. Postregel je s podatkom, da je trenutno na zdravljenju 99 otrok, 45 pa je naročenih na sprejem. Maksimalno število postelj na pediatriji je 144. Skupaj je na intenzivni enoti devet otrok, glede na razpoložljive kapacitete pa bi jih lahko prejeli do 14. Toda še večja težava od zadostnega števila postelj, je manko zdravnikov in predvsem medicinskih sester.

Največ tegob povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). Ta je nevaren predvsem za dojenčke mlajše od treh mesecev, prezgodaj rojene in otroke s kroničnimi boleznimi. Na kliniki imajo sicer dva covid-19 pozitivna otroka. Prvi je dojenček star dober mesec in ima po Homanovi besedah prizadeta zgornja dihala, drugi pa je 12-letni otrok, onkološki bolnik. Pri obeh lahko koronavirus še poslabša zdravstveno stanje.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Zdravniki ugotavljajo, da se je zaradi zaprtja šol in vrtcev in ukrepov povezanih s koronavirusom sezona virusov spremenila. Okužbe so se začele pojavljati že maja, konec septembra pa je sledil »bum«. Stanje na otroških oddelkih UKC Ljubljana je zato podobno kot sredi zime. »Izgubili smo eno sezono, ena generacija ni prišla v stik z virusi, zdaj pa se okužujejo,« je povedala pediatrinja Tatjana Mrvič, ki poziva starše, vrtčevskih otrok, ki imajo v družini tudi otroka, mlajšega od enega leta, naj vrtčevskega otroka začasno zadržijo doma, saj so dojenčki zelo ogroženi za težji potek bolezni.

Septembrski val je še predsezonski, s hladnejšim vremenom pa pričakujejo še prihod gripe. Ogroženi otroci sicer prek zime preventivno prejemajo monoklonska protitelesa. "Običajno začnemo novembra, letos bomo začeli že oktobra, da jih bomo zaščitili," je pojasnila Mrvičeva.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025