Na tisoče Afganistancev še vedno išče načine, kako bi zapustili domovino, ki so jo po 20 letih bojev znova zavzeli Talibani. A realnost je kruta, na uspeh lahko upajo le tisti, ki jih ne bodo pozabile države, s katerimi so v vojni proti Talibanom sodelovali. Po navedbah ministra za obrambo Mateja Tonina je takih sodelavcev, ki jim bo iz Afganistana pomagala Slovenija in jim ponudila začasno novo domovino, 14. V resnici gre za enega prevajalca in enega tehničnega sodelavca ter njuni družini.
Kot je danes za Svet na Kanalu A pojasnil Tonin, je to, da jim pomagamo, "naša moralna dolžnost, saj sta tolmača pomagala našim vojakom. Zdaj, ko so njihova življenja ogrožena, mi pomagamo njim." Razkril je še, da jim je danes uspelo "na varno" na letališče v Kabulu spraviti eno družino. Gre za šestčlansko družino, ki zdaj v Kabulu čaka na let v eno od varnih držav, od koder bodo nato pot nadaljevali v Slovenijo. Druga, osemčlanska družina je v večjih škripcih, saj trenutno niso v Kabulu in se tja šele prebijajo. Tudi če bi želeli na letališče, je pot zaradi vsesplošnega kaosa tudi v prometu izjemno težavna. Njihov položaj je po navedbah Tonina precej kompleksen, tudi ko bodo prispeli v Kabul, pa jih čaka še težavno prebijanje do varnega dela letališča.
Zunanji ministri EU so sicer na torkovem izrednem sestanku, ki je bil posvečen razmeram v Afganistanu, razpravljali tudi o pomoči Afganistancem, ki so v dveh desetletjih vojne sodelovali s skupno evropsko zunanjo službo. Zunanji minister Anže Logar je pojasnil, da gre za 400 do 500 oseb, ki bi si jih želeli varno pripeljati v EU. Slovenija bi po njegovih navedbah na svoja pleča solidarnostno sprejela pet oseb.