Je Slapar pri racionalizaciji projekta dal prednost znancu?

Posli za prijatelje: naša vprašanja vznemirila župana Kamnika

Luka Tetičkovič
10. 8. 2021, 10.37
Posodobljeno: 10. 8. 2021, 10.41
Deli članek:

Šarec je na facebooku odgovoril na očitke o izgubljenem milijonu in pol, ki da ga je pogoltnila fantomska šola. Očitkov pa ni deležen samo on, obtožbe padajo tudi na račun »prijateljskega« poslovanja župana Slaparja.

Primož Lavre
Matej Slapar, župan Kamnika

Ena od obeh šol je bila v preteklih letih že zgrajena, temeljni kamen pa bo kmalu dobila še druga – »fantomska« OŠ Frana Albrehta, in to pod Šarčevim naslednikom – županom Kamnika Matejem Slaparjem. Kot zanimivost velja dodati, da je Slapar mož sestre Mateja Tonina, ministra za obrambo in predsednika stranke NSi.

LT
OŠ Frana Albrehta trpi za dotrajanostjo in prostorsko stisko. Močno vprašljiva je njena protipotresna in protipožarna varnost.

Šarec je izpostavil, da v nabiralnik še danes prejema očitke in vprašanja glede denarja, ki so ga na občini z nakazili Ateljeju Hočevar porabili za projekt. »Denar, ki je bil porabljen za (pre)projektiranje, se nanaša na OŠ Frana Albrehta in na (kar se vedno zamolči) športno dvorano, ki je del projekta. (…) Znesek, ki ga navajajo, je celoten znesek, ki ga je Atelje Hočevar prejel od občine. Za delo pred mojim prihodom je prejel 468.754,80 evra. Strinjam se, da vse skupaj ni malo denarja, a ničesar nisem spravil v svoj žep,« je zapisal Šarec.

LT
Slapar podpisuje pogodbo z gradbincem Kolektor Koling.

V celoti je Atelje Hočevar od Občine Kamnik prejel slabih 1,6 milijona evrov, za projektiranje OŠ Frana Albrehta pa 484 tisočakov, je razvidno iz podatkov, ki so nam jih pokazali na občini.

Projektu je na razpisu zmanjkala točka, a je vskočila država

Kot so sporočili z občine, je bila vrednost investicije v OŠ Frana Albrehta še leta 2018 ocenjena na 21 milijonov evrov, nakar so pod Slaparjem pristopili k racionalizaciji in iskanju dodatnih virov sredstev. Posebno zahvalo za slednja je podžupan Bogdan Pogačar izrekel ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, ki je omogočilo financiranje projekta v polni višini, čeprav mu je na razpisu zmanjkala ena točka.

LT
Zaradi premalo prostora so morali nove učilnice urediti kar kot montažne prostore na hodnikih.

»Država je na podlagi vlog prepoznala, da je precej vlog izpadlo s seznama sofinanciranja. Glede na to, da vlada želi zagnati gospodarstvo v teh težkih razmerah, je prisluhnila našim pobudam,« se je trenutni vladi zahvalil Pogačar, »da je našla dodatna sredstva, da vse investicije, ki so pripravljene na začetek gradnje, podpre v višini, kot bi ta sredstva dobili na razpisu.«

Projekt so pocenili za približno 2 milijona evrov

Gre za razpis za sofinanciranje investicij v vrtce in osnovne šole, ki mu je država povečala proračun za približno 80 milijonov evrov. Občina Kamnik bo iz tega naslova prejela 2,3 milijona evrov. Sama je v posebnem proračunskem skladu zagotovila 3,2 milijona evrov za projekt, ki so ga v fazi izgradnje ocenili na 14,4 milijona evrov. Slednje je tudi znesek ponudbe, s katero je na razpisu zmagal gradbinec Kolektor Koling in tako s ponudbo, nižjo za 400 tisočakov, premagal lokalno podjetje SGP Graditelj. Gradnjo bo občina financirala s kreditom, ki ga bo najela v višini 12,25 milijona evrov. Po zaključnih delih bo celoten projekt vreden okoli 19 milijonov evrov.

»Ko smo videli tiste številke – 20 milijonov za obe šoli ... Te številke so za nas občane visoke. Ko gradbeniki to vržejo skupaj, pa niso tako visoke,« je zdaj zaprte finančne konstrukcije OŠ Frana Albrehta v Kamniku pojasnil Pogačar, ki je na občini odgovoren za izvedbo projekta. Če je bila sprva na 20 milijonov evrov ocenjena vrednost obeh šol in dvorane, je tekom let do zneska 21 milijonov evrov poskočila samo vrednost omenjene šole.

Pred zaprtjem finančne konstrukcije pa so opravili še racionalizacijo, v kateri so omejili nekatere detajle in bogatejše materiale na ovoju šole ter tako prihranili približno dva milijona evrov. »Ko to sešteješ pri toliko in toliko kvadratnih metrih, se ta številka pozna,« je pojasnil projektant Primož Hočevar iz Ateljeja Hočevar.

Projekta ni racionaliziral Hočevar

Občina Kamnik: V kolikor menite, da je šlo v tem ali kateremkoli drugem procesu izbire izvajalca za kakršnokoli nepravilnost, predlagamo, da to prijavite pristojnim službam. 

A kot smo izvedeli, projekta racionalizacije niso izvajali v omenjenem ateljeju, temveč v podjetju DCD-ING, ki je v ta namen prejelo 24.138 evrov – kar so nam sporočili z občine. Gre za podjetje, v katerem je posredno lastniško udeležen kamniški podjetnik Miha Dolinšek, ki ga z županom povezuje tudi računovodsko podjetje Markrac. Iz slednjega je Slapar kot solastnik izstopil marca 2020. Ko smo Slaparja soočili, da smo v uredništvo prejeli informacijo, da naj bi mu Dolinšek financiral volilno kampanjo, je to označil za provokacijo.

Občina zavrača očitke o nepravilnostih

Sprva nam je dejal, da je bil za vso pripravo in pregled dokumentacije odgovoren Atelje Hočevar, po krajšem posvetu s podžupanom Pogačarjem pa je na naša vprašanja odgovoril po slovesnosti in potrdil vlogo podjetja DCD-ING. »DCD-ING je eno izmed podjetij, ki delajo v gradbeništvu, v Kamniku jih imamo več in smo nanje ponosni. Dejstvo pa je, da smo racionalizacijo v višini dveh milijonov evrov izvedli. Za to potrebuješ gradbena znanja,« je odgovoril in poudaril, da so izbrali najcenejšega izvajalca in da povpraševanje vedno pošljejo več ponudnikom.

»Podjetje DCD-ING, d. o. o., je bilo izbrano v skladu z internim pravilnikom za naročila male vrednosti. Vsako javno naročilo male vrednosti namreč izvedemo v skladu z zakonodajo in veljavnimi predpisi ter notranjim pravilnikom. V kolikor menite, da je šlo v tem ali kateremkoli drugem procesu izbire izvajalca za kakršnokoli nepravilnost, predlagamo, da to prijavite pristojnim službam,« so nam odgovorili na občini.