Andrej Šter, vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve, je današnjo novinarsko konferenco izkoristil za opozorilo vsem Slovencem, ki nameravajo prvomajske praznike preživeti bolj dopustniško, kot se za trenutne razmere spodobi. Izpostavil je, da se je treba pred kakršnim koli potovanjem čez mejo s tamkajšnjimi razmerami in pogoji dodobra seznaniti, to pa upoštevati tudi pri potovalnih načrtih. Bolezen še ni za nami, razmere pa se še nikjer niso izboljšale do te mere, da bi lahko govorili o normalizaciji, je poudaril.
Opozoril je, da je lahko zadnje sproščanje ukrepov v Sloveniji varljivo, saj se lahko »neosnovano približamo ideji, da bomo šli nekam drugam, kjer ne bo treba upoštevati niti omejitev niti tistih preventivnih ukrepov, ki smo jih navajeni doma.« Šter je ciljal predvsem na državljane, ki se bodo odpravili na Hrvaško, ki je po njegovih besedah z vidika epidemije trenutno v zelo težki situaciji. »Njihov zdravstveni sistem je pred velikimi preizkušnjami,« je pojasnil ter dodal, da so z izjemo istrske županije razmere slabe na vseh območjih, ki so »glavni cilj potencialnih slovenskih turistov.« Izpostavil je predvsem Šibenik, Split in Zagreb. Šter je posvaril, da nas tam ne bodo čakale »take idilične, skoraj že poletne, dopusniške razmere.«
Treba se je podučiti
Nasploh vsakomur, ki se odpravi na pot, svetujejo, naj se o razmerah v drugi državi izdatno poduči, kar velja tudi za vse sosednje države. Dejal je, da tam poznajo omejitve, ki si jih »naša država skorajda ne zna zamisliti.« »Tisti, ki bi si zdajle želel privoščiti pet ali sedem dni na Siciliji, ali kje drugje, bo slabo naletel, saj ga čaka karantenska obveznost,« je podčrtal Šter, ki je poudaril še, da se je treba dobro poučiti tako o pogojih vstopa v posamezno državo, kot pogojih in ukrepih, ki nato veljajo znotraj države, hkrati pa je treba vedeti, kaj to pomeni za povratek v Slovenijo. Slovencem je položil na dušo, naj se nenujnih potovanj »ne lotevajo« in jih raje odložijo za pozneje.
Izpostavil je še spletišče ministrstva za notranje zadeve, kjer so na voljo podrobne in ažurne informacije o pogojih prečkanja slovenske meje, kar je pomembno tudi za povratek v domovino, ter spletišče ministrstva za zunanje zadeve, kjer pa so na voljo vse razpoložljive informacije za »vsako državo na svetu.«