Kriva opozicija

Janša torkovo odprtje šol in vrtcev postavil pod vprašaj

S.R./STA
25. 1. 2021, 13.20
Posodobljeno: 25. 1. 2021, 15.29
Deli članek:

Kot vse kaže, je vprašanje, ali se bo del učencev v torek dejansko vrnil v šolske klopi, predšolskih otrok pa v vrtce, še odprto. Slovenski premier Janez Janša je namreč danes dejal, da glede tega vprašanja do 16. ure pričakuje mnenje ministrstva za izobraževanje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in svetovalne skupine.

Bobo
Fotografija je simbolična.

V torek naj bi se namreč po skoraj treh mesecih šolanja na daljavo v devetih od 12 statističnih regij v šole znova vrnili učenci prvih treh razredov osnovne šole, vrtci pa naj bi začeli znova delati v polnem obsegu.

Janez Janša je na današnji seji v državnem zboru, na kateri je odgovarjal na poslanska vprašanja, potrdil, da je odprtje šol še vedno pod vprašajem. "Ne vemo še, ali se bo pouk v šolah v torek zares začel," je dejal ter pojasnil, da je to vprašanje odprto zaradi angleškega seva koronavirusa, ki se je pojavil v Sloveniji. Trenutno sicer poteka preverjanje nekaterih pozitivnih vzorcev s testi, ki so občutljivi na angleški sev koronavirusa. Po Janševih besedah kaže, da je med njimi na angleški sev pozitivnih najmanj nekaj odstotkov testov. Situacija je torej resna, je opozoril Janša in dodal, da se glede na angleške študije ta sev posebej hitro širi med otroki.

Z vprašanjem jutrišnjega odpiranja šol se po njegovih besedah danes ukvarjajo stroka in pristojne institucije. Premier danes do 16. ure pričakuje mnenje ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, direktorja NIJZ Milana Kreka in vodje svetovalne skupine Bojane Beović. Omenjeni bodo Janši podali mnenje, ali naj se šole in vrtci v torek dejansko odprejo in v katerih regijah, saj "se je situacija v nekaterih regijah spremenila, in to ne na bolje". 

Vlada po njegovih besedah tehta vse to, a je "hierarhija vrednot v Sloveniji zapisana v ustavo in tudi že dolgo znana. Najprej varujemo življenja, potem zdravje in potem vse ostale stvari," je poudaril.

Otroci največje žrtve

Premier je omenjene informacije sicer podal v odgovoru na poslansko vprašanje Maše Kociper (SAB), ki je opozorila, da so otroci, ki se že tri mesece šolajo na daljavo, največje dolgoročne žrtve epidemije. Prav otroci so po njenih besedah tisti, ki plačujejo izjemno visoko ceno, da bi kot država zajezili virus in obvarovali naš zdravstveni sistem. 

Spomnila je, da imamo v Sloveniji šole zaprte najdlje v Evropi. Predsednika vlade je povprašala, ali je vlada pri odločanju o zaprtju šol tehtala tudi vse dolgoročne posledice za otroke, za katere strokovnjaki pravijo, da jih še dolgo ne bo mogoče popraviti. 

Janša našel krivca

Janša je glede trimesečnega zaprtja šol odgovoril, da v Sloveniji pouk ni mogel potekati "ob nekih ukrepih, tako kot v nekaterih drugih državah". Kot je dejal, ti ukrepi nikjer drugje niso predstavljali težave, "pri nas pa so politične stranke zagnale kampanjo 'brez mask v šole', učiteljski sindikat je temu sledil in v nekaj tednih smo imeli v šolstvu štirikrat več okužb kot med ostalo populacijo". 

Podvomil je v besede Kociprove, da bodo otroci največje žrtve epidemije, saj so največje žrtve tisti, ki umrejo. Glede na to, da se je slovenski šolski sistem relativno dobro organiziral za šolo na daljavo, ta izpad ni bil tako velik, je prepričan Janša. Tako je po njegovih besedah mogoče marsikaj nadoknaditi, medtem ko umrlih "ni mogoče obuditi".

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar