Potza je uvodoma povedala, da je bilo v državi od 11. do vključno 17. januarja skupno opravljenih 3.615 nadzorov. Izrečenih je bilo 28 prekrškovnih sankcij, 337 opozoril po Zakonu o prekrških in 91 upravnih ukrepov. Zdravstveni inšpektorat je v omenjenem časovnem obdobju opravil 1.251 nadzorov v povezavi s covidom-19. Izrečenih je bilo 9 prekrškovnih sankcij po Zakonu o prekrških, 117 opozoril in 7 upravnih ukrepov. V soboto in nedeljo so bili inšpektorji prisotni na 15 izletniških točkah po celotni državi. Preverjali so morebitne prehode regij, zbiranje in prevzemna mesta pri gostincih ter morebitno izposojo športne opreme. Vse lokacije so bile dobro obiskane, vendar večjih kršitev nismo ugotovili, je navedla Potza.
Zdravstveni inšpektorat je zaradi sumov na neskladnosti nadzor opravil na 20 cepilnih mestih iz seznama nacionalne strategije in na Onkološkem inštitutu (v 15 bolnišnicah in 6 zdravstvenih domovih). Preverjali so število zaprošenih odmerkov cepiva po posameznih cepilnih mestih, število prejetih odmerkov po posameznih cepilnih mestih, število izvedenih cepljenj po posameznih cepilnih mestih, strukturo cepljenih oseb ter vnos opravljenih cepljen v Elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju.
Po ugotovitvah zdravstvenih inšpektorjev je bilo 14.144 cepljenj skladnih, 297 pa neskladnih. Med drugim so bili do 17. januarja vnosi cepljenj v elektronski register cepljenih oseb kar v 86 odstotkih nepopolni. Zato je inšpektorat podal predlog, da se v strategiji natančneje opredeli časovno obdobje za vnos opravljenih cepljenj v register. Strategija namreč predvideva sprotni vnos opravljenih cepljenj v elektronski register cepljenih oseb, ne opredeljuje pa natančno, kaj to pomeni.
Cepljenje oseb, ki niso sodile v prednostne skupine strategije
V šestih zdravstvenih ustanovah so po ugotovitvah zdravstvenih inšpektorjev opravili tudi cepljenja oseb izven nacionalne strategije. Večinoma je šlo za cepljenje oseb, ki niso sodile v prednostne skupine strategije; to so bili na primer sorodniki, partnerji in prijatelji.
Ob tem je Potza poudarila, da so bile te osebe praviloma cepljene z dodatno pridobljenimi odmerki cepiva – torej v primerih, ko je bilo iz posamezne viale pridobljenih 6 odmerkov in to pred 20. januarjem, odkar velja obveznost pridobivanja šestega odmerka cepiva.
Ukrep z upravno odločbo
Ob ugotovljenih nepravilnostih inšpektor ukrepa z upravno odločbo, v kateri zavezancem naloži, da morajo cepljenje izvajati skladno z nacionalno strategijo, je pojasnila Potza.
V tem tednu pa so do vključno včeraj so inšpektorji pregledali še 15 cepilnih mest. Pri treh izvajalcih je bilo ugotovljeno, da so cepili tudi družinske člane svojih zaposlenih oziroma posameznike, ki skladno s strategijo v prvi fazi do cepljenja niso upravičeni. Postopki so še v teku.