najmanj sedem smrtnih žrtev

FOTO: Po silovitem potresu na območju Petrinje pod ruševinami iščejo preživele

A.S./STA
29. 12. 2020, 17.13
Posodobljeno: 30. 12. 2020, 06.55
Deli članek:

Torkov rušilni potres na območju Petrinje na Hrvaškem je po zadnjih podatkih zahteval najmanj sedem smrtnih žrtev. Poškodovanih je najmanj dvajset ljudi.

Reuters
Pod ruševinami iščejo preživele.

Potres z magnitudo 6,4 je območje južno od Zagreba stresel okoli 12.20. Po podatkih Evropsko-sredozemskega seizmološkega centra (EMSC) je bilo žarišče potresa 44 kilometrov jugovzhodno od Zagreba in 12 kilometrov zahodno od Siska. Potres je trajal okoli 20 sekund, čutilo ga je okoli šest milijonov ljudi v državah regije. Povzročil je veliko gmotno škodo, predvsem v Petrinji. Sledilo je več popotresnih sunkov (okoli 19. ure potres v okolici Siska z magnitudo 3,9).

Sedem smrtnih žrtev

Župan Petrinje Darinko Dumbović je novinarjem potrdil, da je v potresu v središču mesta umrla 12-letna deklica. Največ mrtvih je iz vasi Majska Poljana nedaleč Gline. V treh v celoti porušenih hišah so reševalci našli pet mrtvih ljudi. Med njimi 20-letnika, je potrdila podžupanja Gline Branka Bakšić Mitić za novičarski portal index.hr. Med umrlimi sta tudi oče in sin. O sedmi smrtni žrtvi pa poročajo iz kraja Žažina, ki se nahaja blizu Siska. Gre za moškega, na katerega se je zrušil strop cerkve. 

Bakšić Mitićeva je sicer za regionalno televizijo N1 povedala, da je v Majski Poljani potres prestalo približno deset odstotkov hiš. Zaprosila je za stanovanjske zabojnike, odeje, grelnike, hrano in vodo. Kot je dejala, so prebivalcem ponudili namestitve v apartmajih na morju, a zaenkrat ne želijo zapustiti svojega kraja bivanja.

Reuters
Potres je povzročil veliko gmotno škodo, predvsem v Petrinji.

Reuters
Za čiščenje ruševin so pripeljali številne stroje.

Reševalne ekipe iz vseh delov Hrvaške

V bolnišnici v Sisku so oskrbeli 20 poškodovanih, med njimi sta dve osebi huje poškodovani. Vsi so iz Petrinje. Nekatere poškodovance so prepeljali v zagrebške bolnišnice, druge pa odpustili v domačo oskrbo. Ker je bila bolnišnica v Sisku poškodovana v potresu, bodo morali del bolnikov, tudi 40 bolnikov s covidom-19, premestiti v zagrebške bolnišnice. 

Reuters
Evakuacija bolnikov v Sisku

Na območje Petrinje so prišle reševalne ekipe iz vseh delov Hrvaške. Pri odstranjevanju ruševin pomagajo tudi hrvaški vojaki. Reševalci so v ruševinah zgradb v Petrinji našli dve osebi, ki sta preživeli potres, je potrdil pomočnik hrvaškega notranjega ministra Damir Trut. Med njimi je tudi ženska, ki je zaposlena v mestni upravi. 

Reuters
Hrvaška vojska v Petrinji

Reuters
Hrvaška vojska v Petrinji

Za čiščenje ruševin so pripeljali številne stroje. Pričakujejo, da bodo reševalci angažirani celo noč. Za prebivalce, ki so ostali brez strehe nad glavo, so organizirali začasne namestitve v skladu s protikoronskimi ukrepi. Med drugim na športnem igrišču v Glini postavljajo šotore civilne zaščite.

Reuters
Za prebivalce, ki so ostali brez strehe nad glavo, so organizirali začasne namestitve v skladu s protikoronskimi ukrepi.

Solidarnostna akcija

Na Hrvaškem poteka tudi solidarnostna akcija. Številna podjetja pošiljajo najnujnejše potrebščine v Petrinjo, kot sta voda in hrana, lastniki hotelov in apartmajev ponujajo namestitev prizadetim, ki so ostali brez strehe nad glavo. Tudi člani navijaških skupin se organizirano odpravljajo v Petrinjo, da bi pomagali odstranjevati ruševine.

Janša in Pahor zagotovila pomoč Slovenije

Premier Janez Janša in predsednik republike Borut Pahor sta na Twitterju sporočila, da sta danes govorila s hrvaškima kolegoma in jima zagotovila pomoč Slovenije po današnjem silovitem potresu na širšem območju hrvaške prestolnice Zagreb.

Premier Janša je tvitnil, da je danes govoril s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in mu ponudil pomoč Slovenije v vsem, kar nujno potrebujejo ob današnjem rušilnem potresu v Petrinji in okolici. Uprava RS za zaščito in reševanje je v pripravljenosti in v neposrednem stiku z odgovornimi na Hrvaškem, je dodal.

Predsednik republike Pahor pa je tvitnil, da je govoril s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem. Izrazil mu je sočutje, solidarnost in pripravljenost Slovenije za pomoč.

Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ter evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič so danes na Twitterju sporočili, da pozorno spremljajo razmere in zagotovili pomoč Evropske unije.

Predsednica komisije Ursula von der Leyen pa je sporočila, da je po tem močnem potresu, drugem v dveh dneh, znova govorila s hrvaškim premierjem Plenkovićem. "Pripravljeni smo nuditi podporo. Lenarčiča sem prosila, da je pripravljen za pot na Hrvaško takoj, ko bodo to dopuščale razmere. Stojimo ob strani Hrvaški," je tvitnila.

Reuters
Bolniki in mame z novorojenci pred bolnišnico Sveti Duh v Zagrebu

Rdeči križ in Karitas zbirata denarno pomoč 

Rdeči križ Slovenije je nakazal 10.000 evrov na račun Rdečega križa Hrvaške za pomoč prizadetim ob nedavnih potresih. Odprl je tudi račun za zbiranje sredstev za pomoč prizadetim v ponedeljkovem in današnjem potresu na Hrvaškem. Sredstva za pomoč zbira tudi Slovenska karitas.

Kot so sporočili iz Rdečega križa Slovenije, so se po ponedeljkovem in današnjem potresu povezali s kolegi iz Rdečega križa Hrvaške, ki ugotavljajo, da bodo pri odpravi posledic najbolj potrebna denarna sredstva. Zato prosijo in pozivajo vse, ki želijo pomagati, da svoj prispevek nakažejo na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, številka SI56 0310-0111-1122-296, odprt pri banki SKB. Kot namen naj navedejo Potres Hrvaška, za sklic pa SI00-96885.

Preko Slovenske karitas pa je mogoče pomagati s SMS sporočilom in ključno besedo KARITAS5, poslano na številko 1919. Pri tem boste darovali pet evrov. Mogoče je pomagati tudi z nakazilom na transakcijski račun Slovenske karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, številka SI56 0214 0001 5556 761. Kot namen se navede Potres Petrinja, za sklic pa SI00 627.