Številni delodajalci si zaradi zagotavljanja obstoja podjetja izostanka zaposlenih preprosto ne morejo privoščiti. »Če bi v osrednji sezoni, torej pred praznikom vseh svetih, naši zaposleni koristili to možnost, bi to za nas pomenilo katastrofo,« je odkrito dejal Igor Peter, direktor podjetja Sveča. Kakšne rešitve so torej poiskali v videmskem podjetju, ki je tretji največji proizvajalec sveč v Sloveniji? »Na srečo so našim zaposlenim na pomoč priskočili starši, zgolj en zaposleni te možnosti nima in zato koristi odsotnost z dela.« Torej otroke zaposlenih pazijo stari starši, čeprav je šolska ministrica Simona Kustec to odsvetovala. A druge možnosti ob zaprtju vrtcev ni.
Zakaj zaprtje? Vlada je odločitev o tem, koga bodo vrtci sprejeli v varstvo, preložila na pleča občin in te so se odločale vsaka po svoje. Nekatere so pustile vrata odprta samo za otroke tistih staršev, ki opravljajo poklice, nujne za delovanje države (zdravstvo, preskrba ljudi, policija, vojska in podobno), spet druge nudijo varstvo otrok vseh zaposlenih staršev. »Preložitev odgovornosti na občine oziroma občinske odbore, ki odločajo, kdo bo lahko oddal otroka v varstvo in kdo ne, se mi ne zdi pravilna. Gre namreč za pomembne odločitve, ki lahko krojijo usodo podjetja in zaposlenih. Pravila bi se morala določati na nacionalni ravni in enako za vse. Smo namreč v nepredvidljivih časih in zagotovo se obeta nova kriza na gospodarskem področju, samo ugibamo lahko, kako bo ta epidemija vplivala na kondicijo podjetij in delovna mesta.«
Pogrešljiv ni nihče
Na vprašanje, kaj pa bi za podjetje Sveča, ki zaposluje 24 delavcev, pomenilo, da bi vsi zaposleni, ki imajo otroke, stare do deset let, zaradi varstva ostali doma, je direktor Igor Peter izstrelil odgovor: »Za nas bi v sezoni, ko ustvarimo večino prihodkov, odsotnost zaposlenih pomenila katastrofo. Četudi z odsotnostjo zaposlenega ne bi imeli stroškov, nam ta okoliščina ne pomaga, saj človeka potrebujemo v delovnem procesu.« Zgodba je bila povsem drugačna spomladi, ko je bilo dela manj in je bila to ugodna rešitev za podjetja.
Odsotnosti zaposlenih zaradi varstva otrok si ne morejo privoščiti niti v podjetju Boštjana Arnuša iz Roletarstva Aba. »Tudi pri nas je zdaj delovno obdobje, ko mnogi še hitijo z menjavo oken pred ogrevalno sezono, tako da bi odsotnost zaposlenih močno vplivala na naše delo. Večina si je organizirala varstvo pri dedkih in babicah oziroma so možnosti poiskali znotraj družine, tako da pri nas ni delavca, ki bi zaradi zaprtja vrtcev ostal doma.«
Koriščenje letnega dopusta je dogovor delavca in delodajalca
V vrtce je vključenih skoraj 88.000 otrok, prvo triado obiskuje dobrih 64.000 učencev, še dodatnih nekaj tisoč otrok je četrto- ter petošolcev. In za vse omenjene skupine so starši upravičeni do odsotnosti z dela zaradi višje sile. Slednja daje delavcu pravico do odsotnosti in tudi do nadomestila za odsotnost v višini 80 odstotkov osnove. To velja tudi za starše, ki delo opravljajo na domu. Seveda je dopuščena možnost, da se delavec in delodajalec dogovorita še o drugih oblikah odsotnosti, kot je koriščenje dopusta, a kot opozarjajo na ministrstvu za delo, je letni dopust namenjen predvsem počitku in rekreaciji delavca in izraba letnega dopusta ne more biti enostranska odločitev. »Vsekakor pa je smiselno, da se tam, kjer je to možno zaradi izmenjave odsotnosti dveh staršev, tudi o takšni odsotnosti delavec dogovori z delodajalcem, upoštevaje možnosti delavca in tudi potrebe delodajalca.«