Le 10 dni je trajalo, da so izvajalci pripravili in uredili nove prostore za obravnavo pacientov s koronavirusom, na lokaciji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar se je na današnji novinarski konferenci za požrtvovalno delo zahvalil vsem, ki so delali na tem projektu. Pohvalil je "odlično sodelovanje na vseh ravneh" in izpostavil, da je izvajalec delal tudi "po 16 ur dnevno". Zahvalil se je tudi Civilni zaščiti in Slovenski vojski, ki sta pri urejanju prostorov priskočili na pomoč, ko je bilo to najbolj nujno ter Mestni občini Ljubljana, ki je na pomoč priskočila s paneli.
Priprava dodatnega objekta v bližini ostalih stavb UKC je bila nujna, je izpostavil Poklukar. Za razliko od ostalih začasnih objektov kot so gospodarske in športne hale, ta lokacija omogoča mnogo lažje delo. V bližini so namreč vse operacijske dvorane, oddelki s potrebnimi aparaturami, vse napeljave za kisik in ostala infrastruktura. V bližini so tudi izvajalci čiščenja in prehrambene službe, le 50 metrov je oddaljena intenzivna enota za covid paciente, kar pomeni, da se lahko bolnike po potrebi tja prestavi "brez dodatne logistike".
Objekt po Poklukarjevih besedah ni uporaben le zdaj, ko je število obolelih za koronavirusom alarmantno visoko, ampak predstavlja pomemben dejavnik tudi pri izhodni strategiji iz epidemije. Ko dnevno ne bodo več rasle potrebe po kapacitetah, bodo prav na tej lokaciji skoncentrirali vse covid paciente in tako sprostili ostale kapacitete kliničnega centra in drugih bolnišnic v Sloveniji. S tem se bo lahko hitreje ponovno zagnala vsa redna dejavnost in začele se bodo skrajševati čakalne vrste.
Investicijska vrednost novih prostorov je sicer skupno pri dobrih treh milijonih evrov, od tega so za nabavo vse potrebne zdravstvene opreme odšteli dober milijon evrov.
Največji problem sicer še vedno predstavlja pomanjkanje kadra, a zaradi optimizacije, ki jo novi prostori omogočajo, računajo na to, da bodo potrebovali manj kadra na bolnišnično posteljo kot na drugih oddelkih.