"Režejo ostali probram"

V jeseniški bolnišnici porast števila okuženih, med hospitaliziranimi tudi otroka in porodnica

S.R./STA
2. 11. 2020, 14.14
Posodobljeno: 2. 11. 2020, 14.45
Deli članek:

V Splošni bolnišnici Jesenice se še naprej spopadajo z velikim številom okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi. Število okuženih se nekoliko povečuje tudi v radovljiškem domu starostnikov, v kranjskem in škofjeloškem pa se položaj postopno umirja.

STA
V jeseniški bolnišnici širijo oddelek za covid-19, saj so potrebe vse večje.

Kot pojasnjuje strokovna direktorica Splošne bolnišnice Jesenice Anja Jovanovič Kunstelj, so se potrebe po bolnišničnih posteljah za bolnike s covidom-19 v zadnjih dneh močno povečale, tudi na državni ravni. Po njenih podatkih je trenutno v državi manj kot 30 prostih postelj za bolnike s covidom-19. 

Zato tudi v jeseniški bolnišnici povečujejo kapacitete zanje. "Razmere so kar napete in ker smo zapolnili večino svojo kapacitet, trenutno poteka organizacija odpiranja novega oddelka za bolnike s covidom-19," je povedala strokovna direktorica. Tako bi lahko morda že v torek pridobili okoli 18 novih postelj. Trenutno pa se v jeseniški bolnišnici zdravi 39 bolnikov s covidom-19, med njimi sta tudi dva otroka in ena porodnica. 

"S tem, ko večamo število postelj za te bolnike, režemo ostali program," je opozorila Jovanovič Kunstljeva. V bolnišnici so sicer že zdaj omejeni izključno na urgenco, torej obravnavajo le bolnike, ki potrebujejo nujno obravnavo. Težav nimajo le s prostorom temveč tudi s kadrom, saj je trenutno zaradi okužbe z novim koronavirusom odsotnih 57 zaposlenih. 

Pomagajo si s prostovoljci, ki so se na poziv dobro odzvali. Potrebovali pa bi še kakšno dodatno pomoč, predvsem ljudi, ki so vešči zdravstvene nege. Potrebujejo tudi prostovoljce za logistične zadeve, kot so spremstvo bolnikov, odvoz brisov, pomoč pri dvigovanju telefonov. "Skratka dobrodošla je vsaka pomoč," je izpostavila Jovanovič Kunstljeva. 

Pomoč tudi v Centru slepih, slabovidnih in starejših

Pomoči so veseli tudi v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, kjer je trenutno okuženih 26 zaposlenih, prvi okuženi pa se počasi vračajo v delovni proces. Kot je povedala direktorica centra Silva Košnjek, jim je na pomoč priskočilo več študentov pa tudi nekaj medicinskih sester iz zdravstvenega doma. Vendar je to občasna pomoč, zelo prav pa bi jim prišla tudi kontinuirana pomoč. Ob tem si pomagajo z zaposlitvami brezposelnih za določen čas.

V rdeči coni v telovadnici bližnje osnovne šole je trenutno nastanjenih 25 stanovalcev, ena okužena stanovalka pa je v bolnišnici. Število stanovalcev v rdeči coni škofjeloškega centra je tako v dveh tednih s prvotnih 33, ki so se jim nato pridruževali še novi, že upadlo. Skupaj so imeli do zdaj 52 okuženih, nekaj jih je umrlo, 16 pa se jih je ozdravljenih vrnilo nazaj v center. 

Kot je ocenila Košnjekova, se je pri njih položaj tako umiril in ne prihaja do povečevanja vala, ki ga beležijo v nekaterih drugih domovih po državi. Ne nameravajo pa zaenkrat še ukiniti zunanje dislocirane rdeče cone v telovadnici, saj bi bil lahko november še kritičen in se lahko položaj čez noč spremeni. 

V Domu upokojencev Kranj stabilno

Relativno stabilno je stanje tudi v Domu upokojencev Kranj, kjer imajo trenutno 24 okuženih stanovalcev. V celotnem mesecu od izbruha okužb v domu jih je od 33 okuženih umrlo sedem, od tega trije v bolnišnici in štirje v domu. Nekatere stanovalce po preboleli okužbi medtem že vračajo nazaj v dom, je povedala direktorica Nadja Gantar

Kljub trendu umirjanja širjenja okužb v kranjskem domu nadaljujejo z urejanjem bližnjega objekta, v katerem je v prihodnje načrtovan dnevni center za starejše, da bi lahko vanj po potrebi preselili rdečo cono. "Ne moremo celo leto imeti rdeče cone v varovanem oddelku, zato se pogovarjamo, da bi jo vrnili na prvotno lokacijo, kjer pa je prostora le za osem okuženih, ali pa jo bomo preselili v omenjeni zunanji objekt," je pojasnila Gantarjeva.

Ob koncu tedna število ni naraslo

Med zadnjimi gorenjskimi domovi za starejše, kjer so se soočili z izbruhom novega koronavirusa, je Dom dr. Janka Benedika Radovljica. 21. oktobra so bili obveščeni o prvi okužbi, danes pa imajo okuženih 33 stanovalcev. To je enako kot v petek, saj ob koncu tedna število potrjenih okužb ni naraslo, je povedal direktor radovljiškega doma Alen Gril

Kot je pojasnil, imajo v domu v rdeči coni prostora za 35 stanovalcev. Če bodo to število presegli, bodo v sodelovanju z občino rdečo cono vzpostavili v telovadnici Osnovne šole Antona Janše Radovljica, ki so si jo v petek že ogledali, vzpostavijo pa jo lahko v enem dnevu. "Počakali bomo še testiranja v tem tednu in če se nam bodo številke povečale, bomo aktivirali to ločeno rdečo cono," je napovedal Gril. 

Že teden dni kot dislocirana enota v gasilskem domu v Mošnjah deluje enota pomoči na domu in socialnega servisa, od koder vozijo kosila na teren občanom Radovljice, Bleda in Gorij. "Ta dislocirana lokacija bo delovala, kolikor časa bo to potrebno zaradi varnostnih razlogov," je povedal Gril. 

Delovni proces v domu zaenkrat še uspejo normalno izvajati. Od prvotno 13 okuženih zaposlenih je trenutno okuženih devet, štirje pa so se skladno z varnostnimi protokoli že lahko vrnili nazaj na delo. Zaenkrat tudi ni potrebe, da bi vzpostavili posebno varstvo za otroke zaposlenih, ki so ga načrtovali v bližnjem objektu.