Mrharjeva je samostojna podjetnica s svojim lepotnim salonom v Šempetru pri Gorici. Epidemija ji, iskreno pove, povzroča precej skrbi.
Trenutno jo najbolj obremenjujejo novi, strožji ukrepi. Vlada je namreč z včerajšnjim dnem za teden dni ugasnila večino dejavnosti v državi v želji, da bi ustavila širjenje koronavirusa. Zapirajo se tudi frizerski in kozmetični saloni. »Vsak dan se srečujemo s spremembami ukrepov, da jim komaj sledimo. Danes velja nekaj, že jutri se spet uveljavi nekaj novega. Če ne drugega, si želimo, da bi nas o novih ukrepih obvestili vsaj malo prej, ne pa da nam dajo le nekaj ur ali kakšen dan ali dva časa, da se pripravimo na to, kar bo sledilo,« je uvodoma dejala naša sogovornica.
Najprej dobre novice, potem pa ...
Povedala je, da so se pretekle dni že malo veselili omilitve ukrepov, ko je vlada odločila, da lahko frizerski in kozmetični saloni sprejmejo eno stranko na 20 kvadratnih metrov. »Vendar zdaj tudi to ne velja več, saj smo za en teden onemogočeni vsi. Ampak veste, kaj je zdaj največja težava, da se bojimo, da ne bo šlo samo za sedem dni, ampak za več časa, kar pa je že druga zgodba, o kateri si ne upam preveč razmišljati, bi se pa rada nanjo pripravila,« je izpostavila Primorka.
Kličejo jo zaskrbljene stranke, saj so njene usluge za nekatere nuja, ne pa luksuz. »Ne gre za lepotičenje, nego, ampak za nekaj bolj pomembnega, za zdravje, saj so moje stranke tudi starejše gospe z otiščanci, vraščenimi nohti ali celo diabetičnim stopalom, kar pomeni, da imajo težave, zaradi katerih morda ne morejo hoditi. Čeprav bi jim človek pomagal z vsem srcem, jim ne bomo mogli in se bodo morale znajti po svoje. Navodila države so bila jasna: vrata naših salonov se zapirajo in prek tega ne smeš.«
Eni pa po svoje
Ob tem je Petra Mrhar izpostavila, da so tudi taki, ki se na ukrepe države v boju z zdravstveno krizo požvižgajo. »Država se ustavlja, vsi bomo doma, a nekatere kozmetičarke, take govorice sem slišala, so napovedale, da bodo kljub prepovedi neovirano delale naprej. Požvižgajo se na ukrepe in bodo delale na skrivaj, tudi na črno, saj seveda računov v tem času ne bodo mogle izdajati. To je neodgovorno.«
Po informacijah sogovornice slovenski kozmetiki, vključno z njo, v primerjavi z lani pričakujejo kar okoli 50-odstotni upad prihodkov.
Koronavirus nas bo najbrž še nekaj časa spremljal, razmišlja Mrharjeva, zato si želi, da bi država dobro razmislila, kako gospodarstvo vseeno vsaj delno ohraniti v pogonu, saj bodo sicer posledice prehude. »Naj nas pustijo delati. Naj za nas določijo ukrepe in kakršni bodo, jih bomo spoštovali. Samo naj nas ne zaprejo. Pa naj nam seveda naložijo življenjske ukrepe, ne da bomo morali delati v skafandrih, ker to ne bo izvedljivo. Nekaj časa smo na primer morali uporabljati pleksi steklo. Depilacijo in masažo je s tem steklom res težko izpeljati. No, s pomočjo obrtno-podjetniške zbornice, ki je komunicirala z zakonodajalci, te zahteve pozneje ni bilo več.«
Odpuščanja so neizogibna
Kot nam je dejala, bo morda moral marsikateri kozmetik svojo dejavnostjo prenehati. »Že zdaj se vidijo hude posledice ukrepov, saj prihaja do zapiranja salonov ali 'najmanj' odpuščanj. Jaz sem samozaposlena in na srečo je za nas država poskrbela vsaj toliko, da nam je namenila temeljni mesečni dohodek v višini 700 evrov. Vendar niso vsi, ki delajo v kozmetičnih salonih, samostojni podjetniki. Mnogi imajo podjetja, v katerih je zaposlenih več ljudi, in nekateri med njimi so že morali odpuščati. Sicer konkretnih številk, koliko jih je službe izgubilo, še ni, vendar kot vem s terena, se že dogaja,« je poročala Petra Mrhar.
V škripcih so tudi tisti, ki svojo dejavnost izvajajo v najetih poslovnih prostorih. »Zdaj si predstavljajte, da morate s 700 evri državne pomoči, s katero morate preživeti sebe in družino, plačati še najemnino za poslovni prostor. To je nemogoče. Jaz sem na srečo v svoji prostorih, a veliko mojih kolegov jih ima najete. No, in prav tisti kozmetiki, ki spadajo med najemnike, bodo v najtežjem položaju, ker stroškovno ne bodo zmogli izpolnjevati vseh zasebnih in poslovnih obveznosti. Naj pa izrečem tudi pohvalo, saj so nekateri najemodajalci najemnikom znižali stroške ali jim jih celo niso zaračunali. Nekateri so najemnikom omogočili odlog plačila najemnine, kar je super,« je izpostavila.
Vse bolj pazimo na denar
Primorkine skrbi in skrbi njenih stanovskih kolegov so sicer trenutno enake. »Ne vemo, kaj bo; bomo res zaprti samo za teden dni ali več, saj imamo že zdaj ogromen izpad prihodkov. Moj salon je, tako kot večina primorskih, še malo bolj specifičen, ker vanj, saj je Italija blizu, prihaja veliko strank iz te države. Vemo, kako je bilo s to državo večino pomladnih mesecev, klientela od tam, ki jo denimo v mojem salonu predstavlja skoraj 60 odstotkov, je povsem odpadla. Šele z virusom smo dojeli, da je naša regija zelo odvisna od italijanskih odjemalcev. Imam tudi informacijo, da slovenski kozmetiki v primerjavi z lani pričakujejo kar okoli 50-odstotni upad prihodkov.«
Mrharjeva je še razložila, da je tudi na splošno po njihovih storitvah manj povpraševanja, saj so ljudje v teh časih bolj varčni. »Ker so se njihovi prihodki zaradi epidemije zmanjšani ali so negotovi, si ne privoščijo več toliko obiskov pri nas. Nekaj strank, ki so redne odjemalke mojih storitev že 25 let, je včasih prišlo na depilacijo enkrat na mesec. Od marca dalje, odkar se spopadamo s koronavirusom, torej v obdobju šestih mesecev, pa so k meni prišle samo dvakrat, trikrat.«