Veliko se je govorilo

Se uro še premika? Nič se ni spremenilo

G.G.
19. 10. 2020, 08.48
Posodobljeno: 19. 10. 2020, 09.19
Deli članek:

Pred dvema letoma so potekale vnete razprave o zaključku premikanja ure v Evropski uniji. Že lani se je pokazalo, da gre za nedomišljene predloge, koronakriza pa je to temo pospravila v predal, najverjetneje za kar nekaj let.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Sredi oktobra se marsikdo vpraša, kdaj in kam je potrebno premakniti uro. V skrajnih primerih pridejo nekateri eno uro prehitro v službo ali v šolo (letos zaradi koronaukrepov pri marsikomu ne bo težav). Mediji vas bodo še večkrat opomnili, da je naslednjo nedeljo, 25. oktobra, potrebno urin kazalec premakniti za eno uro nazaj, na tako imenovani zimski čas.

Vrnimo se dve leti in pol nazaj. Februarja 2018 so evropski poslanci sprejeli resolucijo, s katero so od Evropske komisije zahtevali, da temeljito preuči učinke premika ure dvakrat letno in pripravi predlog sprememb, če bodo te potrebne. Čeprav so evroposlanci predlagali, da bi uro zadnjič premikali leta 2019, je sprejemanje nove ureditve zastalo, saj se države niso mogle uskladiti, ali bi se odločile za zimski ali za poletni čas.

Spletno anketo, ki jo je ponudila Evropska komisija, je izpolnilo dober milijon ljudi, od tega več kot 90 odstotkov Nemcev, tako da ne moremo govoriti o reprezentativnem vzorcu. Večina se je sicer odločila za poletni čas, kar je smiselno in logično, saj ljudje s tem pridobijo dodatno uro svetlobe popoldan, kar je še zlasti pomembno jeseni in pozimi, ko je svetli del dneva krajši. In komu pomladi in poleti koristi sonce ob četrti uri zjutraj? Našlo se bo nekaj "skrajnežev", večina pa takrat spi in bi raje izkoristila popoldansko svetlobo, čas, ki ga lahko skupaj z družinskimi člani izkoristijo za druženje na prostem.