Upajo na blažji potek bolezni

Kacin: Indikator, ki najbolj skrbi, je delež pozitivnih testov

S.R.
2. 10. 2020, 11.46
Posodobljeno: 2. 10. 2020, 11.54
Deli članek:

Za nami je rekorden dan, pred pa vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci najprej predstavil včerajšnje številke glede novookuženih v Sloveniji, o katerih smo že poročali. Te kažejo, da je bil četrtek rekorden, a se število hospitaliziranih bolnikov ni povečalo. Pomeni pa to veliko dela za epidemiologe na terenu.

Kot je pojasnil Kacin, so vsi epidemiologi polno angažirani z epidemiološkim poizvedovanjem. Znova je pojasnil, da v zadnjem času testiramo več, posledično pa je lahko tudi večje število pozitivnih primerov. Indikator, ki jih najbolj skrbi, je delež pozitivnih testov. Ta je v zadnjem tednu povprečno znašal 6 odstotkov, pri čemer je bil najvišji v soboto, ko je dosegel 8,24 odstotka. V zadnjem dnevu je bil ta delež 7,25 odstotka.

Upajo, da bo potek bolezni lažji

Po navedbah Kacina se pričakuje večje število novih bolnikov, ko se bo bolezen med okuženimi razvila, a upajo, da bodo ti na covid oddelkih ostali manj časa in da bo potek bolezni pri njih lažji kot pri tistih ob prvem valu. Kapacitete v slovenskih bolnišnicah so namreč omejene, prav tako je omejeno število ustrezno usposobljenega kadra. Verjetnost, da bodo ljudje potrebovali bolniško nego, je večja tudi zato, ker je virus prodrl tudi v domove za starejše, a ti niso edina žarišča, vedno več je namreč primerov med zdravstvenimi delavci, učitelji, učenci in dijaki, je dejal Kacin. Ta teden so se sicer pojavila nova žarišča v domovih za starejše v Ljubljani in Rakičanu.

Dodal je, da se v zadnjih dnevih povečuje število uvoženih primerov iz tujine. Kar zadeva naše sosede, je epidemiološka slika v primerjavi z našo bistveno slabša na Madžarskem in v Avstriji, medtem ko je boljša v Italiji in na Hrvaškem.

Ne bo se odzival

Virus kroži, zdravila in cepiva pa vsaj v doglednem času še ne bo na voljo, do takrat lahko za njegovo omejevanje najbolje poskrbimo sami, je še pojasnil vladni govorec, ki se je dotaknil tudi poziva predsednice Socialnih demokratov Tanje Fajon. Ta je včeraj na predsednika vlade Janeza Janšo naslovila pismo, v katerem je predlagala razmislek o menjavi direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milana Kreka in tudi prvega glasu v boju proti virusu Jelka Kacina. Ta je danes dejal, da se na politične pozive ne bo odzival, tudi sicer pa je poziv naslovljen na premierja, ta pa bo reagiral sam, če se mu bo zdelo potrebno. Se pa Kacin strinja s Krekom, da bi lahko ob takih razmerah vendarle pričakovali več politične podpore nacionalnemu inštitutu in tudi kak bolj kreativen prispevek nekaterih strank opozicije.