Oblasti na različnih instancah priporočajo in spodbujajo lastno pridelavo hrane. Toda le na zakonit način, kar pa se ne dogaja v območju spodnjih Črnuč ob Savi. Tam se je že pred desetletjem ustvarilo vrtičkarsko naselje. Med lepo urejenimi vrtički so si nekateri uredili prijetne vikendice, tudi takšne s kopalnicami in bazeni, vse brez gradbenih dovoljenj. Objekti so začeli padati jeseni 2008, sledilo pa je še rušenje leta 2012. Po tem času so počasi spet vzniknili, po dikciji MOL-a, »nelegalni vrtički«, zato so poklical na delo inšpekcijo.
Septembra so začeli nadzor v okviru katerega »so petim investitorjem, ki so bili prisotni na lokaciji, izrekli opozorilo po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru in jim določili rok za odstranitev nelegalnega objekta do 1. novembra 2020.«
Kdor do takrat ne bo odstranil objektov, bodo inšpektorji »izvedli izvršilni postopek, v katerem bo na stroške inšpekcijskega zavezanca objekt odstranil zunanji izvajalec MOL.«
Na MOL-u zato vse vrtičkarje pozivajo, naj prostovoljno odstranijo vrtičke in pripadajoče objekte ter se s tem izognejo dodatnim stroškom, ki bodo nastali z uvedbo inšpekcijskega postopka, hkrati pa obdržijo svojo lastnino (objekte in predmete), saj bo le-ta nasprotnem primeru odpeljana na deponijo.
Na območju Ljubljane 8 vrtičkarskih območij
Na Mestni občini Ljubljana so se ob tem pohvalili, da so leta 2010 uredili dve vzorčni območji z vrtički v Štepanjskem naselju v Dravljah. »Leta 2014 smo uredili vrtičkarsko območje Ježica, dve leti kasneje smo v vrtičke preuredili degradirano območje Rakova jelša, leta 2017 smo uredili vrtičkarsko območje Vojkova, leta 2018 vrtičkarsko območje ob ulici Iga Grudna in leta 2019 vrtičkarsko območje Grba. Letos smo vrtičkarskim območjem priključili še vrtičke na območju Vižmarje - Brod (kjer smo prvič uredili tudi vrtičke, prilagojene gibalno oviranim osebam), trenutno pa urejamo še dodatne vrtičke na Grbi, ki jih bodo vrtičkarji lahko začeli obdelovati naslednjo sezono.«