Daljša obravnava

Bodo ukrepi zaradi koronavirusa podražili zobozdravstvene storitve?

G.G./STA
7. 5. 2020, 16.03
Posodobljeno: 7. 5. 2020, 17.43
Deli članek:

Zasebni zobozdravniki so zaradi daljše obravnave bolnikov pozvali k višjemu vrednotenju zobozdravstvenih storitev, od države pa pričakujejo tudi zaščitno opremo.

Profimedia
Dodatna zaščitna oprema zobozdravnikov v koronaveku.
Vladni govorec v primeru epidemije covid-19 Jelko Kacin je na temo odprta zobozdravstvenih ambulant danes dejal, da ministrstvo za zdravje v dogovoru z Nacionalnih inštitutom za javno zdravje še pripravlja dodatne standarde, ki jih bodo morali upoštevati zobozdravniki. Glede višjih cen zobozdravstvenih storitev pa je ocenil, da bo glavni partner pri odločanju zdravstvena zavarovalnica, ne ministrstvo.

V zadnjem času se zaradi pomanjkanja denarja v zdravstveni blagajni zaradi epidemije novega koronavirusa pojavljajo ugibanja, da bi se lahko spremenile pravice iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To z zaskrbljenostjo spremljajo tako v Zdravniški zbornici Slovenije kot v Strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. 

"Razumem skrbi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) glede financiranja v prihodnosti, težko pa sprejmem pavšalno ukinjanje sektorjev zdravstva brez strokovnih utemeljitev s strani izvajalcev," je v javnem pismu generalnemu direktorju ZZZS Marjanu Sušlju zapisal podpredsednik zdravniške zbornice in predsednik odbora za zobozdravstvo Krunoslav Pavlović.

Spomnil je, da je skupina predstavnikov ministrstva za zdravje in drugih deležnikov, tudi ZZZS, pripravila strategijo na področju ustnega zdravja, ki bi bil lahko osnova za določitev košarice zobozdravstvenih storitev. "Ta bi bila določena na podlagi potreb prebivalstva in jasnega oz. znanega plačnika storitev," je izpostavil.

V zobozdravstvu so samo nujna stanja 100-odstotno krita iz obveznega zavarovanja, zobozdravniki so prisiljeni opravljati storitve na podlagi vrednotenja iz zelene knjige iz leta 1982, sistem je zaradi doplačil nepregleden. Realno na ordinacijo odpade 2470 bolnikov, pri čemer 25 odstotkov prebivalcev nima opredeljenega zobozdravnika, je med drugim nanizal v pismu.

"Bolniki morajo imeti zagotovljeno nujno zobozdravstveno pomoč, preventivne in kurativne storitve ter morajo imeti možnost zapiranja vrzeli med zobmi, da se jim ustno zdravje ne poslabša. Država mora poskrbeti tudi za ranljive skupine prebivalstva," je izpostavil.

Daljša obravnava

Na nujnost zagona zobozdravstvenih storitev pa so danes opozorili v združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Ker bo odslej zaradi preprečevanja okužb z novim koronavirusom čas obravnave bolnika moral biti daljši, so predlagali višje vrednotenje zobozdravstvenih storitev. Od države pričakujejo, da jim bo tako kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu zagotovila zaščitno opremo iz blagovnih rezerv.

"Neizogibno bo potrebna dodatna zaščitna oprema in podaljšan čas obravnave bolnika," so poudarili in zato zdravniški zbornici ter njihovemu zastopniku in pogajalcu dali predloge za pogajanja za splošni dogovor in predlagali ustrezno višje vrednotenje zobozdravstvenih storitev.

Nekaj so privarčevali

Opozorili so, da se je nekaj rezerv oblikovalo pri zavarovalnicah, ki ponujajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja. "Te so na račun našega neizvajanja zdravstvenih storitev privarčevale. S tem bi lahko pokrili vsaj del dodatnih stroškov, ki ne bi obremenjevali zdravstvene blagajne ali pacientov," so poudarili.