Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je danes pojasnil ukrepe, ki jih je država načrtovala in jih še načrtuje za dodatno pomoč turizmu.
Kot je pojasnil, bo država turizmu dodatno pomagala, saj je to panoga, ki jo je pandemija pizadela na najbolj drastičen način. Turizen je danes "ne samo na kolenih, ampak na tleh," je poudaril ter dejal, da pa je pozitivno to, da so bili dosedanji ukrepi sprejeti hitro, preden bi se kriza razširila do neobvladljivih meja. Poudaril je še, da so zdaj potrebni ukrepi, ki bodo turizmu omogočili ne le preživetje, ampak tudi prestrukturianje.
Glavni ukrepi
Predstavil je tudi najpomembnejše ukrepe v tretjem paketu pomoči, ki jih je potrdila tudi na novo ustanovljenemu strateškemu svetu za turizem. Predvidena je uvedba skrajšanega delovnega časa, pri čemer bo država pokrila določen odstotek plače delavcev in zagotovila večjo fleksibilnost pri vračanju delavcev s čakanja na delo. Podaljšala se bo tudi veljavnost ukrepov iz prvega in drugega protikoronskega svežnja, in sicer še za štiri mesece po ukinitvi epidemije oziroma do konca leta.
Država bo zagotovila tudi likvidnostna sredstva za preživetje podjetij s področja turizma. Iz slovenskega podjetniškega sklada se boto tako zagotovili dodatni viri in likvidnostna sredstva. Po Počivalškovih besedah gre predvidoma za kredite v višini od 5 do 40 tisoč evrov. Četrti pomembnejši ukrep bodo nepovratna evropska sredstva za lažji ponovni zagon turizma, in sicer v obsegu 16 milijonov evrov. Predmet tega ukrepa bodo stroški za obratovanje za podjetja v gostinski in nastanitveni dejavnost. S tem želijo predvsem ohraniti delovna mesta v turizmu, zadržati kakovostne kadre in manjšim podjetjem omogočiti preživetje.
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ocenjujejo, da bi z ukrepi lahko premostili letošnje leto, ki bo zagotovo najtežje. Opozoril je, da bo okrevanje v turizmu kljub napovedim gospodarske rasti v naslednjem letu lahko trajalo tudi pet let. Počivalšek je pojasnil še, da skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) pripravljajo tudi "življenjske" standarde, ki bodo nudili zaščito pred novim koronavirusom in tudi dopuščali, da bodo storitve v turizmu sploh izvedljive. Širši javnosti jih bodo predstavili v kratkem.
Kako se bomo letos odpravili k južnim sosedom?
Počivalšek je povedal, da je v stiku s hrvaškim ministrom za turizem Garijem Cappellijem. Dogovorila sta se, da bosta Nacionalna inštituta za javno zdravje obeh držav stopila v kontakt še v tem tednu. "Če do tega še ni prišlo, pa še bo," je zagotovil gospodarski minister. Izpostavil je, da je potrebno določiti standarde za prehod meje in prehod na turistično destinacijo ter zatrdil, da so "zadeve v zaključni fazi". Informacij o tem, ali bo za prehod meje potrebno testiranje, še vedno ni.
Kot je znano, bodo na Hrvaško od druge polovice maja lahko najprej prišli Slovenci, ki imajo tam nepremičnine ali pa so lastniki plovil, do junija pa bi sprostili še vse ostalo. Spremembe se obetajo na številnih področjih, med drugim se bo tudi prihod v hotel razlikoval, sprejem in odjava gostov bosta potekala z več brezstičnega poslovanja.
Več bo znano sredi meseca, po besedah Počivalška bo Evropska komisija 13. maja objavila več predlogov ukrepov, s katerimi se bo ponovno zagnalo gospodarstvo, znotraj tega pa je največji del posvečen turizmu. Tudi dogovor s Hrvaško bo verjetno dopolnjen s temi predlogi.