Doslej se je domnevalo, da je zloglasni koronavirus, ki se je po svetu razširil iz Kitajskem, v Francijo prispel 24. januarja. Najnovejši testi pa kažejo, da je bil na stari celini že konec lanskega leta.
Zdravnik Yves Cohen, vodja urgentnega oddelka bolnišnice na obrobju Pariza je za francosko televizijo BFMTV povedal, da je ponovno analiziral brise bolnikov, ki so jih decembra in januarja sprejeli v bolnišnico zaradi gripe. Pod drobnogled je vzel 14 brisov iz nosnic in pri enem odkril okužbo z virusom sars-cov-2. Test je večkrat ponovil, saj se je želel prepričati, da ni prišlo do napake. Ni. Bolnik je imel novi koronavirus.
Kje se je okužil?
Gre za 43-letnega moškega iz Bobigniya, ki si je popolnoma opomogel. Njegovi simptomi so bili suh kašelj, vročina in težave z dihanjem. Kje bi se lahko okužil, ne ve, saj pravi, da ni bil v nobenem izmed prizadetih območij. Istočasna sta zbolela tudi njegova otroka, ki zaradi blažjega poteka nista odšla k zdravniku, njegova žena pa je bila zdrava oziroma ni kazala simptomov. Cohen pa želi preveriti predvsem stike, ki jih je imela njegova žena, ki dela v trgovini v bližini pariškega letališča Charles de Gaulle. Bi lahko ona prišla v stik z okuženimi potniki s Kitajske?
Cohen je svoje poročilo poslal kolegom in ministrstvu za zdravje. Svetuje, da tudi po drugih bolnišnicah ponovno analizirajo brise bolnikov, ki so zboleli za gripo.
Ugotovitev meče slabo luč na Kitajsko, ki je šele v začetku januarja obvestila Svetovno zdravstveno organizacijo o primerih netipične pljučnice v Wuhanu.
Gripa zapolnila kapacitete intenzivnega oddelka UKC Ljubljana
Bi lahko imeli podoben primer tudi v Sloveniji? Pri nas je gripa razsajala konec januarja in v začetku februarja. Zboleli so poročali o dolgotrajni bolezni, simptomi pa so bili zelo podobni tistim pri koronavirusu.
V UKC Ljubljana so sicer v »letošnji« sezoni hospitalizirali 450 bolnikov, pri katerih so ugotovili gripo, in 300 bolnikov z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Umrlo je devet bolnikov z gripo in pet z RSV-jem. Na vrhuncu izbruha so na oddelku za intenzivno terapijo obravnavali 45 bolnikov z gripo in 36 z RSV-jem. Skoraj polovica bolnikov je bila otrok.
Za primerjavo: na vrhuncu epidemije koronavirusa je bilo na intenzivnih oddelkih slovenskih bolnišnic 36 bolnikov, hospitaliziranih pa jih je bilo 117.