Ministrstvo za zdravje predlaga prekinitev pogodbe

Dobavljene ventilatorje bodo obdržali, tiste v skladišču vrnili, pogodbo za dobavo preostalih pa prekinili

J.P./STA
4. 5. 2020, 17.44
Posodobljeno: 4. 5. 2020, 23.00
Deli članek:

Ministrstvo za zdravje je odločilo, da se 90 ventilatorjev Siriusmed R30, ki jih je Geneplanet dobavil zavodu za blagovne rezerve, obdrži ob zagotovilu ustrezne dodatne opreme.

Bobo
Takšno odločitev je minister za zdravje Tomaž Gantar posredoval direktorju Zavoda RS za blagovne rezerve Tomiju Rumpfu.

Takšno odločitev je minister za zdravje Tomaž Gantar posredoval direktorju Zavoda RS za blagovne rezerve Tomiju Rumpfu na predlog strokovne skupine pod vodstvom Bojane Beović.

Razvezo pogodb je predlagalo podjetje Geneplanet po seriji medijskih prispevkov o domnevnih nepravilnostih pri nabavah zaščitne opreme. S tem po besedah direktorja tega podjetja Marka Bitenca želijo zaščititi svoje dobro ime. Zavodu za blagovne rezerve so predlagali razvezo pogodb za dobavo ventilatorjev v delu, kjer še ni bila izpolnjena, odkup že dobavljenih respiratorjev po dobavni ceni in razvezo pogodb za dobavo zaščitnih mask v delih, kjer te še niso bile izpolnjene.

Z dodatki sprejemljivi

Pri odločitvi o prekinitvi pogodbe s podjetjem Geneplanet za dobavo 110 ventilatorjev je pretehtal predvsem podatek, da ima Slovenija trenutno ventilatorjev dovolj, je za Televizijo Slovenija dejal minister za zdravje Tomaž Gantar.

V četrtkovi oddaji Tarča na Televiziji Slovenija se je namreč odprlo vprašanje ustreznosti ventilatorjev za umetno predihavanje Siriusmed R30. Eden izmed treh članov neformalne strokovne skupine strokovnjakov, ki je bila izbrana za ocenjevanje ponudb respiratorjev, Rihard Knafelj je v oddaji ponovil, da ta ventilator ni primeren za predihavanje bolnikov, ki potrebujejo nadzorovano predihavanje zaradi covida-19.

Tomislav Mirkovič iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, ki je nekdaj vodil tamkajšnji center za intenzivne terapije, pa je danes dejal, da si je stroka glede nabave teh ventilatorjev precej enotna, in sicer da je ob dodatni dobavi kompresorja in vlažilca zraka z ogrevanimi cevmi ta ventilator sprejemljiv tudi za zdravljenje bolnikov s covidom-19.

Geneplanet je z zavodom za blagovne rezerve sklenil pogodbo za dobavo 220 ventilatorjev, do sedaj so jih dostavili 110. V Tarči so poročali, da je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek pri zavodu za Geneplanet posredoval za 100-odstotno predplačilo, še preden je bila izdana bančna garancija.

Geneplanet je bil, kot je razvidno iz ponudbe, edini, ki je imel za osem milijonov predplačila le 50-odstotno bančno garancijo. Drugi dve podjetji - RAM2 in Gorenje - sta imeli bančno garancijo v 100-odstotnem znesku avansa. Četrto podjetje Interpart pa avansa sploh ni prejelo, so še poročali v Tarči.

Zaradi poslov, povezanih z nakupi zaščitne opreme, je bila danes vložena tudi interpelacija proti Počivalšku. Po oceni vlagateljev interpelacije je Počivalšek politično odgovoren za nepregledno finančno okoriščanje posameznikov oz. podjetij, povezanih z nakupi opreme.

V uporabi v številnih evropskih državah

Iz podjetja Geneplanet so sporočili, da ventilatorje SiriusMed R30 "uspešno uporabljajo v številnih evropskih državah, denimo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in na Nizozemskem. Ventilatorji ustrezajo strokovnim zahtevam, imajo vse ustrezne certifikate in so poleg tega preizkušeni in potrjeni v praksi". 

"Kot je danes potrdil tudi dr. Tomislav Mirkovič iz UKC Ljubljana, je ta tip ventilatorjev primeren tudi za obravnavo bolnikov s COVID19, če imajo kompresor, ogrevane cevi in vlažilec. Vsi dobavljeni ventilatorji R30 imajo že vgrajen kompresor, prav tako pa smo tudi sami ponudili nadgradnjo z aktivnim vlažilcem z dvojno ogrevanimi cevmi. Za večino COVID19 pacientov pa je ventilator primeren tudi v obstoječi različici," so še zapisali.

V Celju zadovoljni 

Iz Splošne bolnišnice Celje so medtem sporočili, da so njihovi strokovnjaki 20 ventilatorjev Siriusmed R30, ki jim jih je poslal zavod za blagovne rezerve, pregledali in ocenili, "da ustrezajo tehničnim karakteristikam, ki jih za zdravljenje covid19 bolnikov priporoča Evropsko združenje za intenzivno medicino in tako primerni za uporabo. Ventilatorji Siriusmed R30 omogočajo vse standardne načine ventilacije (invazivne in neinvazivne), torej tudi načine, ki jih priporoča Evropsko združenje za intenzivno medicino za zdravljenje covid19 bolnikov".

Zapisali so še, da njihovi strokovnjaki ocenjujejo, "da so ventilatorji varni in enostavni za rokovanje. Ventilatorji so bili že ob prevzemu opremljeni s kompresorjem, in torej omogočajo ventilacijo tudi tam, kjer ni stisnjenega zraka, zato so še posebej primerni za epidemije in množične nesreče, saj je z njimi mogoče ventilirati paciente tudi v prostorih, kjer priključkov za stisnjen zrak ni (začasne oz. zasilne bolnišnice). Primerni so za covid in necovid bolnike, saj tako pri Siriusmed R30 kot pri vseh ostalih ventilatorjih, v Splošni bolnišnici Celje vedno, ne glede na to ali obravnavamo covid ali necovid bolnike uporabljamo univerzalni cevni sistem z ustreznimi filtri (HME in bakterijski/virusni). Ti so testirani, da preprečujejo prehod bakterij in virusov. Torej prevzeti ventilatorji Siriusmed R30 so že bili opremljeni s kompresorjem, sami pa na njih vsakih 24 ur menjamo filtre in vsakih 7 dni cevi, ki jih kupujemo preko javnega razpisa in so enaki sistemom na vseh ventilatorjih, ki jih že uporabljamo v bolnišnici. Splošna bolnišnica Celje torej ni dokupila ali potrebovala nobene dodatne opreme, ki je tudi sicer ne bi uporabljala (cevi in filtri)."