Arso je danes že izdal novo opozorilo pred povišanim plimovanjem. Najvišja gladina morja bo ob plimi v petek med 8. in 12. uro, ko lahko morje ponovno poplavi v večjem obsegu, predvidoma v višini med 30 in 50 centimetrov. Na mareografski postaji Koper višina morja v tem času lahko doseže 350 centimetrov.
Za petek zjutraj je napovedano novo obsežno plimovanje morja ob slovenski obali, je opozoril namestnik poveljnika izolske civilne zaščite Denis Udovič. Podobno je v včerajšnjem dnevniku na TVS1 opozoril že hidrolog Janez Polajnar, ki je dejal, se bo gladina morja znova dvignila zlasti ob jutranji plimi in dosegla podobno raven kot včeraj.
Agencija RS za okolje (Arso) je za petek po 7. uri zjutraj namreč že napovedala visoko plimovanje in zmeren do zmerno močan jugo. »Pri tem pozivamo vse prebivalce občine Izola, ki živijo na območju poplavljanja, da tudi sami poskrbijo, da zavarujejo svoje premoženje pred vdorom vode bodisi s protipoplavnimi vrečami, deskami ali na kakšen drugačen način,« je dodal Udovič.
Črnoglede napovedi pa se ne dotikajo samo slovenske Obale, temveč tudi rek in potokov zlasti v zahodni in osrednji Sloveniji. Polajnar je namreč pojasnil, da čeprav se bodo razmere danes in deloma v petek nekoliko umirile, v soboto pričakujejo ponoven porast vodotokov, ki bi lahko bil tudi močnejši kot ta v zadnjih dneh. Številne reke bi lahko poplavljale, pri čemer računalniški modeli kažejo, da bi lahko v noči na soboto zelo narasli nekateri manjši vodotoki, zlasti v Škofjeloškem hribovju ter v delih Gorenjske in osrednje Slovenije, kjer bi lahko »prišlo tudi do silovitejših poplav.«
Delijo protipoplavne vreče
Visoko plimovanje morja v noči na sredo je najhuje prizadelo Izolo in Piran, skupno pa so gasilci opravili okoli 60 intervencij. Po podatkih Arsa je bila torkova najvišja zabeležena višina morja na merilni postaji v Kopru s 373 centimetri najvišja od novembra 1969.
Sicer pa je župan Izole Danilo Markočič pohvalil vse občane, ki so ob zadnjem plimovanju ravnali samozaščitno. Prebivalci sicer lahko na izolski komunali dobijo protipoplavne vreče. Teh so v noči na sredo po županovih besedah razdelili skoraj sto, v sredo zjutraj pa so pripeljali še dodatne vreče pred drugim valom plimovanja, ki pa k sreči niso bile potrebne. Markočič je sicer obžaloval, da vsi krajani niso shranili protipoplavnih vreč, ki so jih prejeli ob lanski poplavi.
Glede na to, da takšnega plimovanja ni bilo že 50 let in da je bila škoda v obalnih mestih precejšnja, so se po Markočičevih besedah skupaj z županoma Kopra in Pirana danes dogovorili, da bodo šli v najavo naravne nesreče ter da bodo ministrstvo za obrambo oz. upravo za zaščito in reševanje pozvali, da sproži postopek za oceno škode. Župan pričakuje, da bo uprava za zaščito in reševanje njihovo zahtevo v nekaj dneh obravnavala in tudi sprejela, nato pa bodo dobili tudi napotke občanom glede prijave škode.
Podobno v Piranu
Tudi na piranski občini so medtem že pozvali k prevzemu brezplačnih vreč s peskom za zaščito pred poplavami. Vreče si občani lahko priskrbijo pri piranskih gasilcih na naslovu Trinkova 2 in v Sečovljah na parkirišču nekdanje Agrarie. Če bi vreče pošle, lahko občani pokličejo številko 112, da jih ponovno dostavijo.
Ob tem so na občini povzeli besede župana Đenia Zadkovića, ki se je v imenu občanov zahvali lokalnim gasilskim društvom, civilni zaščiti, Okolju Piran in številnim prostovoljcem, ki so delali dolgo v noč, da bi omilili povodenj v Piranu, Portorožu, Strunjanu in drugih krajih. Tudi v Piranu pristojni nastalo škodo še ocenjujejo.